Poslanci budou rozhodovat o dalším osudu důchodové reformy
Sněmovna bude rozhodovat o spuštění důchodové reformy. Na programu má prezidentem vetovaný prováděcí zákon k reformě penzí, který řeší převody peněz do penzijních fondů.
Václav Klaus novelu vetoval s tím, že na podobě důchodové reformy, kterou má umožnit, není shoda politická ani společenská.
Poslanci by se měli k normě vrátit po přerušení své schůze z minulého týdne. Jeden z vetovaných zákonů je zásadní pro spuštění druhého pilíře reformy. Umožní totiž převody peněz do penzijních fondů.
Pokud sněmovna Klausovo veto nepřehlasuje, hrozí reformě odklad. To potvrdila i místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.
„Prakticky není možné potom ten systém spustit a je nezbytné odložit účinnost důchodové reformy, protože by to vyvolalo obrovskou nejistotu. A v podstatě by to neumožnilo naplnění té důchodové reformy.“
„Ale je to samozřejmě i tak velmi špatně, protože každé odložení je ztrátou příležitosti zejména pro mladou generaci, která půjde do důchodu v době, kdy demografický poměr bude úplně jiný. A měli bychom jí dát šanci,“ myslí si poslankyně Langšádlová.
O odklad penzijní reformy naproti tomu usiluje opoziční ČSSD. Ta už k tomu má, jak potvrdil její poslanec Roman Sklenák, připravený návrh zákona.
„My samozřejmě ty dva zákony vetované prezidentem nepodpoříme. My jsme naopak podali návrh na odložení celé důchodové reformy o dva roky. Domníváme se, že v tuto chvíli spouštět důchodovou reformu tak, jak byla připravena, je hazard za jakoukoliv únosnou hranicí,“ tvrdí za sociální demokraty Roman Sklenák.