Policie testuje nový granátomet, zvládne vystřelit třikrát za vteřinu

Pražská pořádková policie se při sobotním derby mezi Spartou a Slavií pochlubila novou zbraní - granátometem Milkor MGL. Oproti vrhači, který už mají policisté ve výzbroji, umožňuje rychlejší střelbu. Policie mluví o testu a odmítá vysvětlit proč a zda vůbec výkonnější zbraň potřebuje.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

m-32_grenade_launche_170920-163044_cib.jpg

m-32_grenade_launche_170920-163044_cib.jpg | Foto: Gunnery Sgt. Mark Oliva, 1st Marine Division | Zdroj: Wikimedia Commons

Gumové projektily, slzný plyn nebo hlukové granáty, to vše už dnes používají speciální pořádkové jednotky policie při zvládání demonstrací. K vystřelování zmíněných projektilů zatím používají jednoranné vrhače HK69.

Ve výzbroji pražských policistů se ale během víkendového derby mezi fotbalisty Sparty a Slavie objevil granátomet Milkor MGL, na fotografiích ho zachytil Týdeník policie.

Tajnosti

Na rozdíl od výše zmíněného HK69 ho není potřeba po každém výstřelu přebíjet, otočný zásobník pojme šest ran a zbraň střílí tak rychle, jak střelec mačká spoušť.

Policie nicméně nový vrhač zatím nepořídila. „Tento model momentálně zkoušíme proto, abychom zjistili, zda není vhodnější pro použití v rámci Policie ČR oproti stávajícím,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Kdo novou zbraň dodal, odmítl sdělit. „S ohledem na pravidla hospodářské soutěže vám nemůžeme sdělit, která firma momentálně zapůjčila svůj výrobek k testování,“ napsal mluvčí s tím, že zápůjčka je prozatím bezplatná.

Policisté zatím rozvněž odmítají říct, proč a zda vůbec výkonnější granátomet potřebují, případně proč nedostačuje stávající HK69. V současné době se má jednat pouze o test a podle mluvčího "nedošlo k žádné změně, která by si akutní přezbrojení vyžádala".

Obama versus Trump

Obdobný typ zbraně v minulosti používala řada místních policejních útvarů v USA, federální vláda je poskytovala spolu s dalším vojenským materiálem. Bývalý prezident Barack Obama tuto praxi zakázal, a to v reakci na použití vojenského vybavení proti demonstrantům ve Fergusonu v roce 2015.

Mimo jiné zákaz opřel o pocity občanů, „kteří mohou policii s vojenským vybavením vnímat jako okupační sílu, nikoli jako součást komunity, která jim poskytuje pomoc a ochranu“. Současná administrativa Donalda Trumpa ale zmíněné vybavení policistům opět zpřístupnila.

„Pokud dojde na nějaké rozsáhlé nepokoje - od demonstrací extremistů po řádění fotbalových chuligánů - pak může být zbraň s větší kapacitou (zde šest granátů) vysoce užitečná,“ myslí si o případném pořízení granátometu bezpečnostní expert Lukáš Visingr a připomíná, že zbraň byla vyvinutá v JAR právě s ohledem na pořádkové síly.

Granátomet MGL vyvinula společnost Milkor na začátku 90. let. Jihoafrická republika v té době čelila mezinárodnímu zbrojnímu embargu kvůli své politice apartheidu.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme