Policie obstavila poslancům Borkovi a Novotnému majetek. Škodu v kauze ROP spočítala na 6,3 miliardy
Majetek za odhadem až čtyři miliony korun zablokovala policie poslancům Jaroslavu Borkovi (KSČM) a Josefu Novotnému (ČSSD). Kvůli stíhání v kauze ROP Severozápad přistála 1. srpna plomba na Borkově bytu, pozemku a dvou podílech na pozemcích. Novotnému hrozí, že přijde o dva pozemky. Podle detektivů oba politici patří do skupiny 26 lidí, kteří manipulovali evropskými dotacemi. Dosavadní vyšetřování vyčíslilo škodu až 6,3 miliardy korun.
Borkovi kriminalisté obstavili byt a podíly na společných prostorách domu v obci Teplá na Chebsku, pětinový podíl na pozemku v Teplé a pozemky na Vysočině.
„Jelikož podle cenové mapy odhad pozemku obvyklé ceny v místě a čase nemovitostí dosahuje výše maximálně tři miliony korun a je možno mu zajistit majetek do výše 36,5 milionu korun, považuji zajištění za přiměřené okolnostem případu,“ píše dozorující státní zástupce Tomáš Minx v usnesení, s nímž se server iROZHLAS.cz seznámil.
Sám Borka přijal nepříjemný krok policie s klidem. „Patří to k jejímu postupu. Doufejme, že to bylo všechno podle regulí. Podal jsem stížnost," reagoval.
Potvrzeno. Poslanci Novotný a Borka si vyslechli obvinění, stíhaných v kauze ROP je už 26
Číst článek
V případě Novotného zaplombovala policie dva pozemky v obci Krajková na Sokolovsku. I u něj státní zástupce připomíná, že by mu mohl zajistit majetek až do výše 36,5 milionu. Hodnotu obstavených pozemků odhaduje maximálně na milion korun.
Podle poslance však pozemky takovou cenu nemají. „Je to kus louky, na které rostou stromy,“ řekl serveru iROZHLAS.cz. Rovněž on podal proti rozhodnutí o zajištění majetku stížnost.
Policie: V čele stáli Novák a Ježek
Poté, co je vydala Poslanecká sněmovna, policisté oba zákonodárce na konci července obvinili z poškození zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účast na organizované zločinecké skupině.
Podle policistů ji vedli exsenátor Alexandr Novák a severočeský podnikatel Daniel Ježek, patřili do ní i někdejší hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a další politici či bývalý šéf dotačního úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze. Poslední jmenovaný s detektivy spolupracuje.
Borka se podle policistů dopustil trestných činů coby člen hodnotící komise. „Ač byl řádně a prokazatelně poučen, vědom si váhy svého postavení a jím prováděného hodnocení, majícího zásadní vliv na výsledné pořadí soutěžících projektů, zcela vědomě a bez jakéhokoliv relevantního důvodu takové hodnocení neprovedl, předložené projekty vůbec neprostudoval ani neposoudil, nýbrž pouze vyplnil formuláře podle předem organizovanou skupinou připraveného hodnocení,“ uvádí usnesení na adresu lídra kandidátky KSČM v Karlovarském kraji.
Novotného jako někdejšího hejtmana Karlovarského kraje policie vidí jako jednu z vůdčích postav skupiny politiků, podnikatelů a úředníků, která určovala, kdo na severu a západě Čech dostane evropské peníze.
Detektivové popisují zákulisní dohodu na takzvaně „tlačených“ projektech, které měly evropské dotace získat. Balík se pak údajně porcoval podle tajné tabulky 60:40. Tedy 60 procent mělo jít do Ústeckého a 40 do Karlovarského kraje.
Škoda 6,3 miliardy
„Systém fungoval tak, že Josef Novotný byl členem skupiny, která měla zájem na tom, aby na projekty ucházející se o evropské dotace byly alokovány prostředky v předem stanoveném poměru a aby soutěží procházely předem schválené projekty v předem stanoveném poměru,“ píše v usnesení státní zástupce Minx.
Dosavadní vyšetřování podle něj vyčíslilo způsobenou škodu na 6,3 miliardy korun, původně přitom policie hovořila o škodě bezmála 14 miliard korun.
Klíčovým aktérem, jenž ukázal na oba poslance, ale i další, je právě Kušnierz, který kvůli machinacím s dotacemi nedávno již podruhé nastoupil do vězení. Detektivům například vypověděl, že Novotný jako hejtman protlačil dotaci 315 milionů pro školu v Sokolově, které dříve šéfoval.
„Společně s dalšími členy organizované skupiny způsobili škodu ve výší 6,3 miliardy korun vypočtenou certifikačním orgánem.“
Tomáš Minx (státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze)
Novotný: Nic jsem neorganizoval
Politik ale Kušnierzova tvrzení jednoznačně odmítá. „Co on tam proti mě používá, to jsou naprosté nesmysly. To je vykonstruované, nic jsem neorganizoval, nic neřídil a tak to je,“ brání se Novotný.
V kauze čelí stíhání také Vaňhové někdejší náměstek Arno Fišera (ČSSD), starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD), karlovarští politici z ČSSD Jakub Pánik a Miloslav Čermák či exnáměstek karlovarského hejtmana a místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký z ČSSD. I jim a dalším členům údajné skupiny kriminalisté obstavili majetky.
Oba hlavní aktéři dotačního případu jsou za mřížemi. Alexandra Nováka loni 24. prosince zadržela na základě zatykače německá policie na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Bývalý senátor s německým občanstvím aktuálně čeká ve vydávací vazbě na rozhodnutí, zda bude vydán do Česka.
Němci opakovaně požádali Čechy o doplnění informací. Ježka poslal soud v prosinci do vazby, jak ale informoval server Seznam Zprávy, brzy ji možná opustí. Za svobodu nabídl rekordní kauci přes 15 milionů korun.