Rizikové skóre se zvyšovat nebude, restaurace ale budou muset zavřít ve 20 hodin, rozhodla vláda

Ministři se na pondělním jednání dohodli na návrhu dalšího prodloužení nouzového stavu, který je podle nich nezbytný pro platnost protiepidemických opatření. Vláda zatím nenavrhuje přechod ze třetího stupně protiepidemického systému zpět do čtvrtého. Změny ale nastanou. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informoval o zkrácení otevírací doby podniků do 20 hodin. Opatření bude platné od středy 9. prosince.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 19:03 7. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný

Kabinet v pondělí jednal vzdáleně přes videokonferenci. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bary, restaurace a další stravovací zařízení budou muset od středy zavírat nejpozději ve 20.00 včetně hotelových restaurací a výdejních okének. Restrikce se netýká rozvozu jídla. V pondělí o tom rozhodla vláda.

Co schválila vláda

  • Opatření se budou dál řídit třetím stupněm PES
    Ministerstvo zdravotnictví zatím nenavrhuje přechod ze třetího zpět do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Skóre je podle ministra Jana Blatného (za ANO) na hranici, stav epidemie stagnuje.
  • Restaurace budou muset od středy zavírat ve 20:00
    Bary, restaurace a další stravovací zařízení budou muset od středy zavírat nejpozději ve 20:00 včetně hotelových restaurací a výdejních okének. Restrikce se netýká rozvozu jídla.
  • Medikům skončí pracovní povinnost kvůli koronaviru
    Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru uvedl, že pracovní povinnost studentů lékařských fakult v oboru všeobecného lékařství skončí ve čtvrtek.
  • Vyšší postihy za porušení nařízení vlády
    Dílčí novela krizového zákona počítá s pokutami za porušování protikoronavirových nařízení vlády až 50.000 korun pro fyzické osoby a tři miliony korun pro právnické osoby. Ukázalo se, že je možné postihovat porušování opatření ministerstva zdravotnictví, která se například týkají nošení roušek, u vládních nařízení týkajících se třeba uzavření restaurací to je ale problematické, uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
  • Amatérští sportovci s testem budou moci hrát uvnitř bez roušek
    Amatérští sportovci, kteří se nechají za stejných podmínek jako profesionální otestovat na koronavirus, nebudou potřebovat roušky při sportovních aktivitách uvnitř.

„Zkracujeme otevírací doby klubů, barů a restaurací na 20. hodinu a to včetně restaurací v hotelech,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Blatný.

Vláda tak reagovala na podle ministrů častá porušování opatření v tomto odvětví. Podle Blatného k výdejním okénkům byly přistavovány vyhřívané stany, byly zjištěny přeplněné bary. Také na trzích se konzumovalo jídlo a alkohol, což bude rovněž od středy podle Blatného zakázáno.

Na nová opatření navazuje také dílčí novela krizového zákona, která počítá s pokutami za porušování protikoronavirových nařízení vlády až 50 tisíc korun pro fyzické osoby a tři miliony korun pro právnické osoby. Vláda v pondělí návrh předlohy ministerstva vnitra schválila, informoval na tiskové konferenci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Ukázalo se, že je možné postihovat porušování opatření ministerstva zdravotnictví, která se například týkají nošení roušek, u vládních nařízení týkajících se třeba uzavření restaurací to je ale problematické, řekl.

„Jestliže dneska fyzické osoby bylo možné pokutovat maximálně 20 tisíc korunami a u právnických osob nebylo možné dát jakýkoli postih vůbec, novela navrhuje, aby pokuta fyzickým osobám mohla jít až na 50 tisíc korun, v případě právnických osob až tři miliony korun,“ řekl Zaorálek. Kabinet chce, aby předlohu Poslanecká sněmovna projednala ve stavu legislativní nouze.

Další prodloužení stavu nouze

Vláda bude v Poslanecké sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní. Trval by tak do 11. ledna. Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že žádost určenou poslancům na pondělní konferenci schválil kabinet. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 12. prosince. O návrhu kabinetu bude sněmovna jednat pravděpodobně ve středu.

Ministři na tiskové konferenci uvedli, že je to nutné pro zvládnutí epidemické situace. „Neumím si představit, že by si většina sněmovny vzala na svědomí to, že by narůstaly počty hospitalizovaných jen proto, že by neschválili, aby měla vláda kontrolu nad současným stavem,“ sdělil ministr kultury Zaorálek.

Důvodem prodloužení nouzového stavu je podle ministrů také nelepšení situace u našich přeshraničních sousedů. „Situace se nelepší ani v okolních zemích. Třeba v celém Německu nejsou otevřeny restaurace, stejně jako v Rakousku,“ komentoval vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Při podzimní vlně epidemie dostali poslanci od vlády už dvě žádosti. Koncem října souhlasili s prodloužením stavu nouze o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů. Kabinet chtěl vždy měsíc. Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů, nynější je zatím na 68 dnů.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Sport bez roušky

Amatérští sportovci, kteří se nechají za stejných podmínek jako profesionální otestovat na koronavirus, nebudou potřebovat roušky při sportovních aktivitách uvnitř. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička minulý týden informoval, že profesionální sportovní kluby budou moci místo PCR testů používat levnější a rychlejší antigenní testy. Stejné podmínky by měli mít amatérští sportovci.

Ve chvíli, kdy se neprofesionální sportovní kluby budou ochotny na své náklady podrobit stejně přísným testovacím schématům jako profesionální, kdy před každým zápasem je potřeba udělat test, který je platný maximálně po dobu 48 hodin, potom nemusí sportovat s rouškou. Ve chvíli, kdy toto nemohou, nechtějí nebo nebudou aplikovat, platí pro ně omezení tak, jak jsou nastavena,“ řekl Blatný.

Proč najednou poskočilo rizikové skóre PES? ‚Lidé se rozvolnili ještě před rozvolněním,‘ řekl epidemiolog

Číst článek

Pracovní povinnost mediků

Medikům skončí pracovní povinnost ve zdravotnických zařízeních, kterou jim v polovině října uložila vláda kvůli druhé vlně koronavirové epidemie. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru uvedl, že pracovní povinnost studentů lékařských fakult v oboru všeobecného lékařství skončí ve čtvrtek.

Bylo schváleno usnesení, že medici se navrátí do škol. Nebudou muset již pomáhat formou pracovní povinnosti ve zdravotnických zařízeních,“ sdělil novinářům na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Blatný.

Vláda uložila v říjnu pracovní povinnost studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách, pátého ročníku zubního lékařství či farmacie.

Kabinet v pondělí jednal vzdáleně přes videokonferenci. Na programu měli ministři očkovací strategii proti nemoci covid-19. Už předem vláda avizovala, že se také zváží možné otevření lyžařských středisek 18. prosince.

O ski areálech se ale vláda v pondělí nebavila. „Odsunuli jsme rozhodnutí o tom, kdy budou zprovozněny lyžařské vleky,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

ban, aur, kar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme