Kontroloři odhalili na ministerstvu zahraničí problém s nákupem aut i opravami budov za miliony
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření ministerstva zahraničí v letech 2016 až 2020. Odhalil problémy při nákupu vozidel. Jak v pondělí uvedl na svém webu, resort diskriminoval některé dodavatele, protože bezdůvodně omezil výběr na konkrétní značku a typ auta. Ministerstvo také podle kontrolorů postupovalo nekoncepčně a často měnilo plány při výstavbě a rekonstrukci zastupitelských úřadů.
Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na výstavbu a rekonstrukci zastupitelských úřadů, pořizování služebních aut či repatriaci občanů během první vlny koronaviru. Zkontroloval „vzorek osmi stavebních akcí v hodnotě 225 milionů korun a čtyř akcí na pořízení 344 vozidel za téměř 300 milionů korun“.
Problém úřad odhalil například u zastupitelského úřadu v Berlíně, který představuje vysokou ekonomickou zátěž. Ministerstvo zahraničí přitom od roku 2006 využívá pouze třetinu budovy, která je ve špatném technickém stavu.
„V roce 2011 chtěl resort budovu prodat a za více než 400 milionů korun pořídit nové sídlo. V roce 2017 pak resort změnil plány a navrhl rekonstrukci stávajícího sídla za téměř 865 milionů korun, což schválila vláda,“ informoval Nejvyšší kontrolní úřad na svém webu s tím, že ani po 21 letech nedokázal resort problém vyřešit.
Budova českého velvyslanectví v Berlíně se dočká rekonstrukce, vláda ji odsouhlasila
Číst článek
Přestože budova ambasády už nevyhovuje dnešním standardům, jedná se o významnou architektonickou památku. Jde o typickou představitelku architektonického brutalismu, který je výraznou devizou řady staveb architektonického páru Věry a Vladimíra Machoninových.
Problematická je podle kontrolorů i budova Stálého zastoupení České republiky při OSN v New Yorku. Rekonstrukce je v plánu od roku 2013.
„Budova je v havarijním stavu. Prohlídky ukázaly, že v ní například padají okna, vyskytují se v ní myši a švábi či trpí poruchami elektroinstalace. I přesto ministerstvo zahraničí s rekonstrukcí ani po sedmi letech nezačalo,“ uvádí úřad. Údržba a opravy budovy přitom od roku 2016 do roku 2020 stály 32 milionů.
Diplomatka vyvázla z řízení v opilosti bez trestu. ‚Věřím, že se ze své chyby poučí,‘ říká Kulhánek
Číst článek
V havarijním stavu je také budova zastupitelského úřadu ve Washingtonu. V roce 2007 rozhodl resort o stavbě nové budovy. Ještě v roce 2011 pak uvedl, že stavba nové budovy je ekonomicky výhodnější, protože ani rekonstrukce za stovky milionů korun neodstraní „veškeré technické a bezpečnostní problémy“.
„Navzdory tomu od roku 2020 resort plánuje rekonstrukci za více než 280 milionů korun. Za přípravu výstavby nové budovy přitom ministerstvo zaplatilo již přes 20 milionů korun,“ vysvětlují kontroloři.
Ministerstvo přitom nemělo nedostatek financí na rekonstrukci. Kontroloři odhalili, že z významnějšího ze dvou fondů k tomuto účelu určených využilo v letech 2016 až 2020 jen polovinu peněz. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.
Budovy některých zastupitelských úřadů jsou v havarijním stavu, a to znamená i zbytečné výdaje navíc.
Při nákupu aut za více než 5 milionů Kč pak Ministerstvo zahraničních věcí diskriminovalo možné dodavatele.
Tisková zpráva: bit.ly/3J4LJwM
#NKÚ #kontrola #hospodaření
10:07 – 20. 12. 2021
Diskriminace dodavatelů
Další problémy objevili kontroloři při nákupu služebních vozů. Resort podle nich porušil „zásadu rovného zacházení a zákazu diskriminace“.
Státní zásoby ropy byly v uplynulých čtyřech letech pod limitem, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad
Číst článek
„V zadávací dokumentaci uvedl konkrétní značku a typ vozidla. Tento požadavek ničím relevantním nezdůvodnilo. Resort takto pořídil šest vozidel za 5,2 milionu korun, čímž podle Nejvyššího kontrolního úřadu porušil rozpočtovou kázeň,“ uvedl úřad.
Jako hranici efektivnosti pak ministerstvo stanovilo najetí alespoň 15 tisíc kilometrů ročně. Ve dvou kontrolovaných letech ale neujela ani polovinu.
„S touto skutečností při nákupech dalších vozidel ministerstvo nepracovalo. Podstatné je i to, že výkazy provozu vozidel za několik let, které jsou základním předpokladem pro hodnocení efektivnosti, nebyl resort schopný dohledat,“ doplnili kontroloři.
Při repatriaci občanů během první vlny koronaviru žádné nedostatky Nejvyšší kontrolní úřad neodhalil.