Státní zástupce žádá pro exšéfa liberecké nemocnice Nečesaného 9 let vězení za přijímání úplatků
Pro bývalého ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného navrhl ve středu státní zástupce trest devět let vězení. Obžaloba Nečesaného viní z přijetí úplatků ve výši přes 23 milionů korun, hrozí mu pět až 12 let vězení. Nečesaný vinu odmítá. Obžalovaná je i jeho manželka Šárka a zástupce zdravotnické firmy MedicCor Tomáš Macháček, pro které státní zástupce Lukáš Otipka žádá podmíněné tresty.
Vedle toho požaduje propadnutí tří nemovitostí manželů Nečesaných a finanční trest 200 000 korun pro Macháčka. Soud v Liberci bude pokračovat ve středu odpoledne závěrečnými řečmi obžalovaných, rozsudek senát ve středu zřejmě nevynese.
Podle obžaloby Nečesaný dostával úplatky v letech 2009 a 2010 za to, že čtyřem vybraným firmám umožnil s libereckou nemocnicí obchodovat, případně zajistit, aby dodávaly výrazně více zboží. „Mám za to, že vina byla prokázána dle podané obžaloby. Důkazní situace u soudu se nijak zásadně nezměnila,“ řekl Otipka. Podle obžaloby Nečesaný úplatky neinkasoval přímo. Firmy si objednávaly poradenské, konzultační a další služby u společnosti Sarmed, kterou založila v roce 2009 Nečesaného manželka.
U soudu v kauze Nečesaný vypovídali lékaři. Exředitel podle nich neměl na nákupy vliv
Číst článek
Fiktivní práce
Státní zástupce považuje spolupráci za fiktivní a plnění ze smluv bylo podle něj nulové nebo nedostatečné. „Šlo pouze o to, aby prostřednictvím této společnosti byly přijaty a následně vyprány úplatky, které byly poskytnuty doktoru Nečesanému,“ uvedl. Podle něj Nečesaný mohl svým neformálním vlivem jako ředitel ovlivnit výběr dodavatele pro nemocnici. „Minimálně ve dvou případech tak učinil,“ řekl Otipka.
O fiktivním fungování Sarmedu podle něj například svědčí její minimální provozní náklady v roce 2009, spolupráce výhradně s firmami, jež obchodovaly s libereckou nemocnicí, či práce vykazovaná Nečesaným. Otipka spočítal, že s úvazkem v nemocnici by musel v roce 2009 od dubna dalších devět měsíců nepřetržitě pracovat 16 hodin denně.
Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí Šárce Nečesané tři až osm let vězení, u soudu odmítla vypovídat. Otipka jí navrhuje tříletý podmíněný trest s pětiletou zkušební dobou. Ze zástupců zdravotnických firem je mezi obžalovanými Tomáš Macháček z firmy MedicCor. Za podplácení mu hrozí rok až šest let vězení, státní zástupce mu navrhl dvouletý podmíněný trest.
Podle spisu Macháček na účet Sarmedu od jara 2009 do podzimu 2010 poslal 870 000 korun. Ten ale popírá, že by Nečesaného uplácel. U dalších tří firem policie nezjistila konkrétní odpovědnou osobu za údajné úplatky. Zakázky pro tyto firmy dělal většinou sám Nečesaný. Obžaloba se domnívá, že nezákonně získal skoro 10,4 milionu korun od společnosti Medtronic Czechia, přes devět milionů z firmy B. Braun Medical a přes dva miliony od malé firmy NT Medica.