Lékaři zvou pacienty do společného boje proti zestátňování
Kampaň proti zestátňování zdravotnických zařízení zahájili v těchto dnech soukromí ambulantní lékaři. Materiál, který navrhuje odkoupení privátních nemocnic a praxí, unikl předminulý pátek z odborné komise ČSSD. Špičky sociální demokracie včetně ministryně zdravotnictví Milady Emmerové ho sice odmítly, ambulantní lékaři tomu ale nevěří. Ministryně totiž ještě nezveřejnila svou koncepci zdravotnictví.
Emmerová sice původně avizovala, že koncepci zveřejní do konce října, teď to ale chystá až po senátních a krajských volbách, konkrétně 15. listopadu. Problém v tom ministryně nevidí. "Jestli by z toho někdo chtěl dělat vědu, když patnáct let tady koncepce nebyla a teď jde o pár dní, tak to je podle mne vyhledávání problémů a zřejmě jde o předvolební kampaň," konstatovala.
Lékaři si ale myslí, že žádní jiná koncepce než ta, ve které se mluví o zestátňování soukromých praxí, neexistuje. Ministryně přitom opět zdůraznila, že nic takového neplánuje. "Já jsem tento materiál nepřijala, ani jsem ho dokonce celý nečetla, nikde nejsem pod tím podepsaná," tvrdí Emmerová.
Privátní lékaři už ale v ordinacích vyvěšují plakáty s velkým NE znárodňování a návratu k socialistickému zdravotnictví. Chtějí tak oslovit své pacienty. "Vyzýváme pacienty, aby se stali našimi partnery v tažení proti nefér politice, která se zde provádí," doplnil místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.
Koalice ambulantních lékařů možná nezůstane jen u tohoto způsobu protestu. "Existují samozřejmě různé administrativní záležitosti, nevyplňování určitých formulářů, které má dopad na státní správu," podotýká mluvčí komory Karel Neugebauer. Na dalším postupu by se zástupci koalice mohli dohodnout 10. listopadu, na kdy svolali krizový výbor.
Boj o postavení krajských nemocnic čeká poslance na nadcházející schůzi dolní komory parlamentu. Koncem týdne mají hlasovat o návrhu poslance ČSSD Jaroslava Krákory, který by regionům znemožnil měnit nemocnice na obchodní společnosti. ODS ale tvrdí, že schválení návrhu by mohlo být protiústavním zásahem do pravomoci krajů.
Měnit nemocnice na obchodní společnosti chtějí kraje hlavně z ekonomických důvodů, slibují si lepší hospodaření. Kritici se ale obávají, že se nemocnice soustředí jen na lukrativní obory a dostupnost péče bude ohrožena.