Konec zmatků v ordinacích: Povinný souhlas obou rodičů s léčením dítěte skončí
Komplikované vyjednávání souhlasu obou rodičů s ošetřením brzy skončí. Změnu dnes podle očekávání podpořila vláda, poslanci by ji pak měli schválit ve zrychleném řízení. I ministerstvo zdravotnictví tak nakonec uznalo výhrady lékařů a rodičů.
Povinný souhlas obou rodičů zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma v zákoně o zdravotních službách.
Vzhledem k tomu, že polovina manželství v Česku končí rozvodem, však docházelo k řadě absurdních situací a někdy se kvůli sporům rodičů dítě ani k lékaři nedostalo.
Skupina poslanců v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) proto připravila novelu, podle které napříště postačí, když s léčbou bude souhlasit samo dítě. Lékař ale bude muset rozhodnout, že takový postup je přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta.
Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu.
„Nechat jim pravomoc je jistě správně, ale zákon nestanovil hranici. Teď říká: Posoudit na základě rozumových vlastností dotyčného. Někdy jsou projevy teenagerů natolik komplikované, že říct, že v danou chvíli zcela pochopili a naslouchali tomu, co říká lékař, je velmi komplikované,“ upozornil předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.
„Medicína je natolik pestrá i osobnostní vývoj dětí jde natolik dopředu, že nastavovat nějaké rigidní hranice by situaci opět komplikovalo," kontroval ve večerních Ozvěnách dne náměstek ministra zdravotnicví pro legislativu Martin Plíšek.
Hostem večerních Ozvěn dne byl náměstek ministra zdravotnicví pro legislativu Martin Plíšek
„Totéž se týká i úpravy doprovodu dítěte a zároveň jsme vypustili institut opatrovníků, protože říkáme, že řešení kolizních vztahů mezi rodiči a dětmi má řešit soudní moc, respektive zákon o rodině, nikoliv zdravotnický systém a lékaři.“ Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.
Stanovisko vlády není závazné, o předloze rozhodne parlament. Předkladatelé chtějí, aby ji poslanci schválili zrychleně už v prvním čtení. Podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů.