Pětikoalice k Zemanovi: Prezident si ministry nevybírá. Nechť Ústavní soud vymezí jeho pravomoci
Předsedové pětikoalice se ohradili proti postupu prezidenta Miloše Zemana, který odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského z Pirátů. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i šéf lidovců Marian Jurečka zmínili kompetenční žalobu. Také podle premiéra a šéfa ODS Petra Fialy je třeba, aby Ústavní soud vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování členů vlády. Lipavského pak podpořili šéf Pirátů Ivan Bartoš i předseda STAN Vít Rakušan.
„Beru na vědomí dnešní stanovisko prezidenta republiky. Je třeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády,“ uvedl na twitteru premiér Petr Fiala. „V pondělí po schůzce v Lánech oznámím, jaké budou naše konkrétní kroky. Jsme připraveni,“ dodal.
Zeman řekl čtyři důvody, proč odmítá jmenovat Lipavského. Vadí mu vzdělání či postoj k Visegrádu
Číst článek
Fiala měl v pondělí s prezidentem Milošem Zeman jednat o termínu jmenování vlády, uvedl v pátek ráno pro Radiožurnál kancléř Vratislav Mynář.
„Nechť Ústavní soud díky kompetenční žalobě vymezí ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů. Je to potřeba,“ napsala na twitteru Markéta Pekarová Adamová.
Podobně se vyjádřil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka: „Budeme tedy muset přistoupit ke kompetenční žalobě, tak jak jsme avizovali, aby v této sporné otázce bylo jednou pro vždy jasno.“
Zeman s Fialou stanoví termín jmenování vlády. Nekulu má dočasně nahradit Jurečka, řekl Mynář
Číst článek
Lipavský jako kandidát na ministra má dál podporu jak Pirátů, tak hnutí STAN. „Prezident si ministry nevybírá. Stojím za kandidátem na ministra zahraničních věcí Janem Lipavským, kterého znám ze zahraničního výboru jako kompetentního kandidáta. Stejně tak podporuji Petra Fialu, který připravuje další kroky,“ napsal na twitteru předseda STAN Vít Rakušan.
Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je Lipavský kvalitním kandidátem. „Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Tento názor zastával v minulosti i sám Miloš Zeman, když říkal, že prezident nemá pravomoci kandidáty ‚kádrovat‘,“ uvedl Bartoš.
K výhradám Zemana vůči Lipavskému se vyjádřili i sudetští Němci, kteří je považují za absurdní výhružné gesto. V prohlášení to uvedl nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt.
Posselt míní, že ke „strašení zlým sudetským Němcem“ se uchyluje v Česku jen ten, kdo nevidí žádné jiné východisko vnitropolitických sporů. Vytažení sudetoněmecké karty podle Posselta dokazuje, že takový člověk prospal poslední roky česko-sudetoněmeckého usmiřovacího procesu a že ještě nedorazil do Evropy 21. století.
Hrad v pátek vyjmenoval čtyři důvody, proč Zeman nechce jmenovat Lipavského ministrem zahraničí. Je mezi nimi údajně nízká kvalifikace, postoj k Izraeli a visegrádské čtyřce a Lipavského návrh, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly v Česku. Ústava pak podle Zemana neukládá povinnost, aby musel akceptovat každý návrh, který je mu předložen.
Zeman v roce 1998 v roli předsedy ČSSD a budoucího předsedy vlády vyjádřil přesvědčení, že prezident nemá podle Ústavy právo odmítnout některého z ministerských kandidátů.
Ústava, článek 68
- (1) Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně.
- (2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.
Tisk v té době uváděl, že důvěru tehdejšího prezidenta Václava Havla nemají jako případní kandidáti na funkce ministra zahraničí a ministra vnitra Jan Kavan a Václav Grulich.
„Naprosto chápu právo pana prezidenta mít informace o těchto záměrech..., ale pokud jde o jakési personální veto, tak se domnívám, že by to bylo v rozporu s příslušným článkem Ústavy,“ řekl Zeman v červenci 1998.
Prezident Havel vládu premiéra Zemana i s ministry Kavanem a Grulichem ten samý měsíc jmenoval.