Druhá vakcína pro Evropskou unii. Komise i léková agentura posvětily látku od firmy Moderna
Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny firmy Moderna jako druhou očkovací látku proti covidu-19. Unijní země ji tak mohou začít používat. První schválenou látkou byla vakcína od firem Pfizer a BioNTech.
Vakcínu ještě před Evropskou komisí schválila také Evropská léková agentura (EMA). „Tato vakcína nám dává další nástroj k překonání současné krize,“ komentovala podmínečné doporučení druhé očkovací látky šéfka agentury Emer Cookeová.
EU s dodávkami vakcín podle premiéra Babiše zaspala. ‚Nestíhá výrobce,‘ brání se Evropská komise
Číst článek
EMA bude podle ní nadále monitorovat údaje o bezpečnosti a efektivitě této vakcíny, které jí musí výrobce poskytovat. Agentura doporučila aplikaci vakcíny pro pacienty starší 18 let.
Látka společnosti Moderna má proti přípravku firem Pfizer a BioNTech výhodu v tom, že nemusí být skladována při extrémně nízkých teplotách, konkrétně při minus 70 stupních Celsia, a bude proto jednodušší ji distribuovat až k samotným pacientům.
I tato vakcína by ovšem pro maximální ochranu měla být podávána ve dvou dávkách, přičemž druhé očkování se má provádět čtyři týdny po prvním.
Stejně jako u první v EU již používané vakcíny je podle výrobce účinnost očkovací látky okolo 95 procent.
Francouzští lékárníci chtějí očkovat proti koronaviru. ‚Umíme to,‘ hájí nápad jeden z nich
Číst článek
Podle EMA tyto statistiky potvrdilo testování s účastí 30 tisíc lidí. Více než devadesátiprocentní účinnost měla vakcína také u rizikových pacientů. Mezi nejběžnější vedlejší účinky očkování patří bolest či otok v místě vpichu, únava, malátnost, zvýšená teplota či bolení hlavy.
Protože byla vakcína schválena podmínečně, musí její výrobce průběžně v následujících dvou letech dodávat další klinická data. Další testy by měly mimo jiné prokázat, jak dlouho vakcína chrání před covidem-19, jak dobře brání závažnému průběhu nemoci, jak účinně chrání pacienty s oslabenou imunitou, děti a těhotné ženy či zda dokáže zabránit i případům nemoci bez příznaků.
Moderna v Česku
První dodávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna by mohly být v Česku kolem 22. ledna. Celkem má český stát objednáno 1,9 milionu dávek asi pro 954 tisc lidí. Už v lednu by v Česku mohlo být 80 tisíc dávek pro poloviční množství lidí. Vyplývá to z aktualizované strategie očkování.
„Další dostupná očkovací látka - skvělá zpráva a skutečnost, která nás přibližuje k běžnému životu. Děkuji pracovníkům SÚKL, kteří se na jednáních EMA podíleli, díky nim víme, že do České republiky přijde prověřená a bezpečná vakcína,“ uvedla ke schválení lékovou agenturou ředitelka tuzemského Státního úřadu pro kontrolu léčiv Irena Storová.
Vakcíny na trhu
Členské státy budou mít k dispozici celkem 460 milionů dávek dvou již schválených látek. EU má dalších 1,5 miliardy dávek nasmlouváno u dalších čtyř výrobců, jejichž přípravky na schválení teprve čekají.
Vakcínu proti covidu dostalo více než 15 135 lidí, nejvíc očkovaných je v Praze a na jihu Moravy
Číst článek
Podle dostupných zdrojů bylo dosud plně nebo pro nouzové používání ve světě schváleno devět vakcín proti novému typu koronaviru. V řadě zemí, včetně Evropské unie, získala povolení vakcína americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech.
K dalším patří vakcíny vyvinuté právě Modernou a také firmou AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou, Rusko vyvinulo a schválilo vakcíny Sputnik V a EpiVakKorona, Čína vakcíny od firem Sinopharm, Sinovac a CanSino, Indie má svou vakcínu Covaxin.