CVVM: ANO si v říjnu polepšilo na 33,5 procenta, SPD by se nedostalo do sněmovny

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mělo v říjnu největší podporu voličů i nadále hnutí ANO s 33,5 procenta. V porovnání se zářijovým šetřením si hnutí premiéra Andreje Babiše polepšilo o 3,5 bodu. Posílili také druzí Piráti a třetí ODS. Podpora SPD klesla na 4,5 procenta, tedy pod pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní komory.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nárůst u hnutí ANO je podle CVVM na hraně statistické významnosti, zatímco pokles u SPD už statisticky významný je. Podpora příznivců Tomia Okamury klesla na úroveň z letošního května. „Významnější nárůst podpory SPD v září (8,5 pprocenta, pozn. red.) byl pravděpodobně způsoben výkyvem měření,“ uvedlo CVVM. Podobně jako u KDU-ČSL s pěti procenty a TOP 09 se čtyřmi procenty nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi politickými subjekty s jistotou říci, zda by se tyto strany do sněmovny dostaly či nikoliv.

Median: Volby by v říjnu vyhrálo hnutí ANO, hlas by mu dalo 30,5 procenta lidí

Číst článek

Druzí Piráti si oproti září polepšili o procentní bod na 14 procent, třetí ODS si připsala 1,5 bodu a v říjnu její podpora činila 13,5 procenta. Do sněmovny by se podle říjnového volebního modelu CVVM dostali ještě sociální demokraté s deseti procenty a komunisté s 8,5 procenta. Podpora STAN se propadla ze zářijových 4,5 procenta na 2,5 procenta.

Průzkum se uskutečnil od 4. do 20. října, tedy po ustavujícím sněmu hnutí Trikolóra. Zatímco zářijový volební model hnutí Václava Klause mladšího ukazovalo dvouprocentní podporu, říjnový model ukazuje tři procenta.

Průzkumu se zúčastnilo 689 respondentů s volebním právem. Pokud by se volby konaly v říjnu, zúčastnilo by se jich podle vlastního vyjádření 60 procent občanů ČR. Reálná účast ve volbách v říjnu 2017 byla 60,8 procenta.

Volební model CVVM není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme