Počasí, věc veřejná. Meteorologové po letech sporů začali poskytovat historické záznamy

Český hydrometeorologický ústav začal veřejnosti poskytovat informace naměřené na jednotlivých meteorologických stanicích. V minulosti šlo o komerční službu, ústav svůj přístup změnil po rozsudku Nejvyššího správního soudu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh (ilustrační foto)

Občané, ale i školy nebo firmy se tak ke všem datům dostanou okamžitě a zdarma a budou je moci dále využít. Ilustrační foto | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Pokud měl kdokoli z řad odborníků či veřejnosti zájem o historické meteorologické záznamy, musel se obrátit na Český hydrometeorologický ústav, který mu poskytnutí dat následně naúčtoval.

Ministerstvo životního prostředí jako zřizovatel ústavu dlouholetou praxi zdůvodňovalo financováním ústavu: meteorologové si na sebe zčásti museli vydělávat.

Počasí, věc neveřejná. Jak stát obchoduje s meteorologickými daty?

Číst článek

Zpoplatnění historických dat o počasí v roce 2015 napadl u soudu datový novinář serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka. Městský soud následně v roce 2018 nařídil zveřejnění dat, po kasační stížnosti ministerstva pak v letošním roce původní rozsudek zrušil Nejvyšší správní soud.

Soudci nicméně zrušili i dřívější rozhodnutí ministerstva životního prostředí a nařídili, že nově musí hydrometeorologický ústav žádosti o historická data vyřizovat v režimu zákona o právu na informace o životním prostředí. Ministerstvo posléze celý případ vrátilo zpět ústavu, který nyní požadovaná historická data Cibulkovi poskytl.

Takovou praxi už dříve avizoval i šéf ústavu Mark Rieder na konferenci Climate Open Data Expo.

„Týká se to všech ověřených naměřených dat, která jsou uložená v databázi. Netýká se to jakéhokoliv statistického zpracování a aktuálních dat, která nejsou autorizovaná,“ doplnil nyní Rieder pro iROZHLAS.cz

Nový zákon a veřejná databáze

Ministerstvo životního prostředí nyní chystá nový zákon o zabezpečení hydrometeorologické služby, který s poskytováním naměřených dat veřejnosti přímo počítá, v budoucnu tak odpadne nutnost posílat ústavu formální žádost.

Občané, ale i školy nebo firmy se tak ke všem datům dostanou okamžitě a zdarma a budou je moci dále využít. Služby ústavu, jako například předpovědi na míru či odborné posudky, ale budou i nadále zpoplatněné.

Julie Vinklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme