V Praze se prodal notářský dokument z roku 1406. Národní knihovna ho koupila za 18 milionů korun

Notářský dokument z roku 1406, který řeší spor o dědictví, se v nedělní pražské aukci Galerie 1. Art Consulting prodal za 18 200 000 korun. Písemnost koupila Národní knihovna. V neděli to řekl jednatel galerie Jiří Rybář. Jde o zveřejnění rozsudku Blažeje ze Strážně v dědickém sporu scholára pražské univerzity Jana z Borotína proti Pechovi z Borotína. Na aukci našlo nového majitele 189 výtvarných děl a písemností zhruba za 60 milionů korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle pořadatelů aukce je tento dokument důležitý jako pramen pro pochopení majetkových vztahů a majetkových sporů v tehdejší době. Vyvolávací cena listiny byla tři miliony korun.

Nový rekordman českých aukcí. Kupkův obraz Plochy příčné II byl na Žofíně vydražen za 65 milionů

Číst článek

Přináší informace o tehdejším právním provozu, když soudce, podnícen silným nátlakem obou stran sporu, při nedostatku písemných dokladů vykračuje za hranice zákonné teorie a vynáší rozsudek „na základě evangelia Ježíše Krista“. Písemnost je tak důležitá zejména tím, že skutečnosti jinak známé z pramenů právně-teoretických ukazuje v konkrétní rovině jejich praktického použití.

„Pro Národní knihovnu má tento dokument velký význam. Dnes v našich fondech disponujeme traktáty a dokumenty, které popsují teoreticky právo a obsah procesů tehdejší doby, ale díky tomuto rukopisu vidíme, jak probíhalo praktikování práva v praxi,“ řekl ředitel Národní knihovny Martin Kocanda. Dokument knihovna představí ještě na pondělním briefingu.

Další položky

V aukci měla být původně s vyvolávací cenou čtyři miliony korun také závěť vůdce stavovského povstání Jáchyma Ondřeje Šlika z roku 1612. Později se ale zjistilo, že jde o listinu, kterou Jáchym Šlik z falknovské větve potvrzuje městu Jindřichovice jejich privilegia. Písemnost byla rovněž z roku 1612. „Byli jsme svým způsobem uvedeni v omyl,“ podotkl Rybář. Galerie proto včas oznámila změnu, listina se nakonec prodala zhruba za 1,8 milionu korun.

Dražil se také posudek Alberta Einsteina z roku 1912 na habilitační spis Julia Suchého na České vysoké škole technické v Praze. Nový majitel ho získal za 360 tisíc korun. Einstein se o Suchého práci vyslovil kladně, pomohl mu tak získat titul soukromého docenta.

Vedle těchto tří písemností se dražily desítky výtvarných děl. V nabídce byly například obrazy Václava Brožíka, Františka Kupky, Luďka Marolda nebo Beneše Knüpfera.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme