Generál Opata: Kybernetická válka se zatím nevede, ale každá armáda chce být připravena

Stodenní doba hájení? Nic takového nový náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata nezná. Do funkce nastoupil k 1. květnu 2018 a v rozhovoru s Lucií Výbornou připomíná, že přechod a zapojení do funkce jsou poměrně dynamické.

Host Lucie Výborné Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z práce v terénu teď sice zamířil do kanceláře, různých misí už má ale za sebou hodně. Během té poslední byl vojenským představitelem České republiky při NATO SHAPE v belgickém Monsu. Strávil tam tři roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Alešem Opatou

„V té době se měnilo bezpečnostní prostředí a posunuly se bezpečnostní hrozby,“ vzpomíná generál Aleš Opata v pořadu Host Lucie Výborné. 

„NATO zrovna přecházelo od krizového managementu typu Afghánistán a Irák opět k plánování obrany teritoria. Věděli jsme, že jsme velmi dobří v reakcích na nenadálé hrozby, a najednou jsme zjistili, že plánovat něco dopředu bude ještě významnější problém.“

Ví, o čem mluví. Během svého působení v belgickém Monsu zažil Opata i ruský vpád na Krym. A přestože Ukrajina není součástí NATO, alianční vojáky to samozřejmě nenechalo chladnými.

„V těchto případech se obvykle analyzují hrozby, předpokládá se, jaký by situace mohla mít vývoj a podobně. Hodnotí se síla nebezpečnosti vůči alianci a členským státům,“ popisuje generál.

Nepředstavujte si ale žádná skrytá jednání v utajených bunkrech. Podobné situace se řeší mnohem prozaičtěji: v kancelářích, za počítači. „Stejně jako se moderátorka připravuje na interview, tak si vojáci připravují podklady – analyzují a vyhodnocují informace,“ přibližuje ve vysílání Radiožurnálu Opata.

Kybernetické operace

Z toho, co Aleš Opata popisuje, je jasné, že dávná zkušenost o tom, že „každá armáda se připravuje jen na tu válku, která už byla“, dávno neplatí.

„Jde o jednoduché klišé. Každá armáda má zájem na tom, aby se připravila na válku, která bude. Jinak půjde o obrovské překvapení, což nikdo z nás nechce. Dnes je bezpečnostní prostředí složité a největší rozměr naší přípravy zahrnuje kybernetické prostředí, sociální sítě a online informace,“ vysvětluje generál.

„Kybernetická válka se zatím nevede, v online prostoru ale běží živé operace. Ty jsou zaměřeny na ovlivňování jak jednotlivců, tak národních vlád,“ uzavírá Aleš Opata.

Lucie Výborná, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme