Radiožurnál sleduje Jiřího Drahoše. Další díl projektu Hledá se prezident odstartoval na farmě
Bývalý předseda Akademie věd začal cestu za hlasy voličů východně od Prahy mezi zemědělci. Na Farmě Radonice, kterou založili v roce 1990 manželé Němcovi. Ti navázali na dlouhou zemědělskou tradici rodu a v současné době hospodaří na 852 hektarech zemědělské půdy.
Jiří Drahoš je v pořadí třetím účastníkem projektu Hledá se prezident.
Co znamená, vysvětluje ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný: „Strávíme den s prezidentským kandidátem. Jejich pořadí jsme před časem vylosovali. Chceme pozorovat, jak jedná, jak reaguje, o čem přemýšlí, jak si počíná ve finále předvolební kampaně. Budeme poslouchat, pozorovat a se získanými poznatky vstupovat do vysílání Radiožurnálu.“
Každý den s kandidátem na prezidenta uzavře rozhovor ve Dvaceti minutách Radiožurnálu po 17. hodině, který převezme v tomtéž čase i ČRo Plus.
V dalších dnech bude Radiožurnál postupně sledovat Vratislava Kulhánka (5. 1.), Marka Hilšera (8. 1.), Jiřího Hynka (9. 1.), Pavla Fischera (10. 1.) a Petra Hanniga (11. 1.).
Online reportáž
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost a pro dnešek uzavíráme online reportáž „Hledá se prezident“. Zítra naše hledání pokračuje, zblízka budeme sledovat čtvrtého z osmi kandidátů, Vratislava Kulhánka.
Společný den s Jiřím Drahošem, kandidátem na prezidenta, uzavřeme rozhovorem po 17. hodině.
„Jsou důležité jedna vláda a jedna zahraniční politika. Prezident, premiér i ministři by měli vystupovat v souladu. Oproti Zemanovi bych byl opatrnější vůči Rusku.“ Drahoš upozorňuje na malé zastoupení ČR v Brazílii, Jižní Americe obecně i v afrických zemích.
„Podnikatel automaticky nezní jako podvodník. Byla doba, kdy tomu tak bylo. Na debatách často mluvíme o systému vzdělávání. My jsme si sami zlikvidovali střední vrstvu, řemeslníky, průmyslováky,“ upozorňuje Drahoš na naladění společnosti. „Všichni jsme se rozhodli, že budeme mít bakaláře, budeme vysokoškoláky. V Rakousku jsou ale OSVČ váženými osobami.“
Když chce člověk vyjednávat v Bruselu, musí znát základní jazyk, alespoň angličtinu,“ popichuje současné politiky Drahoš. „Při kontatních kampaních jsem navštěvoval malé a střední podniky. Zaměření EET je proti těm nejslabším a nejzranitelnějším. Vždycky jsem pobíral plat. Živnostníky obdivuji, že jdou do celoživotního rizika bez zaměstnancům zaručených jistot.“
Foto: Alexej Maximov„Nejsem z průmyslu, i když nějaké patenty mám,“ začíná svůj vstup Drahoš. „Vývoz přesáhne 80 % HDP, státní podpora exportu je důležitá a patří mezi jednu z funkcí prezidenta. Z mého pohledu by bylo vhodné tu věc soustředit pod jednu střechu,“ poukazuje na dělení různých povinností mezi ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo zahraničních věcí. „U Ruska, o kterém se často hovoří s ekonomickou diplomacií současného pana prezidenta, jde pouze o dvě procenta,“ upozorňuje na nízký export na východ prezidentský kandidát.
Foto: Jakub WojtovičZačíná další debata. Počet přítomných kandidátů klesl na šest. Chybí Hilšer, Zeman a Horáček. Jak podotýká moderátor Vladimír Dlouhý, kandidáti se poslední dobou setkávají dvakrát až třikrát každý den.
Foto: Alexej MaximovPodle Hospodářské komory podnikatelé chtějí, aby prezident ČR podporoval především jejich obchodní aktivity v zahraničí. Podle ankety je u budoucí hlavy státu klíčové vzdělání, resp. sečtělost, a široký rozhled. Důležitá je také reprezentativnost osoby, zastávání národních zájmů, diplomatické chování. Naopak nízkou prioritu mají u podnikatelů věk, životospráva nebo zkušenost s podnikáním.
V budově Hospodářské komory v pražském Florentinu čekáme na prezidentské kandidáty. Diskusní kulatý stůl vypadá spíše jako půlkruh. Nebo bude debata po dvojicích?
Foto: Alexej MaximovV hlasování o favorita publika skončil Jiří Drahoš na 3. místě se 40 ze 185 hlasů. Spolu se všemi sedmi prezidentskými kandidáty se s vámi loučíme z Drahonic u Prahy. S online přenosem budeme pokračovat ve 13:30 z debaty na Hospodářské komoře.
Foto: Khalil BaalbakiProč by měli farmáři a lidé z venkova volit profesora Drahoše?
Kde by se měla slavit Farma roku? Podle Drahoše by byl ideální Letohrádek královny Anny: „Když je vhodný pro oslavy narozenin papalášů, jako nejmenovaného Nejedlého...“
Foto: Khalil BaalbakiJiří Drahoš jednoznačně odmítá zdanění církevních restitucí a v debatě prezidentských kandidátů si za to vysloužil potlesk publika.
Má profesor Drahoš kontakt s venkovem? „Já z venkova pocházím, do 18 let jsem žil v Jablunkově, pomáhal jsem strýci v hospodářství. Nedělil bych to na město a venkov, ale schopnost používat selský rozum, který může mít člověk ve městě i na vesnici.“
„Průměrná velikost farmy v ČR je 130 hektarů. V EU jsou to rodinné farmy o 16 hektarech,“ připomíná Drahoš. Unie má podle jeho názoru pozitivní vliv. „Přes veškerou byrokracii se podařilo zavést solidní standardy hospodaření ochrany vod a půdy a alespoň minimálně podporovat malé zemědělce a rodinné farmy.“
Profesora Drahoše mrzí, že postavení venkova je nižší než v Rakousku, Německu, nebo Francii. „Moderní venkov by měl být s fungující infrastrukturou, rychlým připojením k internetu. Cením si, že tam funguje občanská společnost, dobrovolní hasiči, myslivci, varhany v kostele... To je něco, co k venkovu patří.“
Foto: Khalil Baalbaki- Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítejte u reportáže projektu Hledá se prezident. Každý den sledujeme z bezprostřední blízkosti jednoho s osmi kandidátů na prezidenta. Dnešní ráno začínáme s Jiřím Drahošem v Radoňovicích na akci Prezident pro venkov Asociace soukromého zemědělství ČR.
Foto: Khalil Baalbaki