Dělal zedníka nebo obchoďáka, teď Ladislav Rygl trénuje sdruženáře
Vrcholoví sportovci často zůstávají u svých disciplín jako trenéři a mohou to dotáhnout třeba zase až na reprezentační úroveň. Platí to i o Ladislavu Ryglovi mladším, který sám závodil na olympijských hrách a který teď vede české sdruženáře.
Ze soutěžní kombinézy na post trenéra to ale vzal pořádnou oklikou.
„Pracoval jsem jako obchodní zástupce. Měl jsem svoji dodávku, tu jsem si naložil sklenicemi a pak jsem ji rozvážel.“ Kromě toho dělal po závodní kariéře Ladislav Rygl i zedníka.
„O to víc si vážím této práce, která mě naplňuje a mám ji rád,“ svěřuje se Rygl.
Této práce si vážím, protože mě naplňuje a mám ji rád, říká o postu reprezentačního trenéra severské kombinace Ladislav Rygl
I tuhle dobu ale vnímá pozitivně, poznal tzv. obyčejný nezávodnický život. A ani na ten si nestěžuje, byť zažil hezčí chvíle, když to jako závodník dotáhl 13x na stupně vítězů ve Světovém poháru a třikrát vyhrál.
Po sedmnáctém místě na olympiádě v Turíně ho propustili z Dukly, a když teď dostal nabídku na post reprezentačního kouče, kroutil hlavou.
„Říkal jsem si, že se na svazu asi zbláznili. Vůbec jsem to nečekal, navíc z Dukly mě vyhodili a nerozešli jsme se úplně v nejlepším. Proto jsem byl hrozně překvapený,“ vzpomíná Ladislav Rygl.
Nepřemýšlel ale dlouho, prý tak maximálně týden a nabídku na post trenéra reprezentačního áčka vzal. S některými svěřenci se potkával ještě jako se soupeři a nastavili si spíš kamarádský model spolupráce.
Řídí se metodou, jakou aplikoval, na něj jako paličáka, jeho vlastní otec, sám bývalý mistr světa v severské kombinaci.
Výhodou je, že nemám rodinu, říká Ladislav Rygl
„Říkal, že koně můžeš dovést k vodě, ale když nebude chtít, tak se nenapije. A s tréninkem je to podobné.“ Ale stejně prý svěřence drtit nemusí. Spíše je motivuje vlastním příkladem.
„Vidí, že když se jich drží čtyřicetiletý trenér, že to asi není nejlepší. A sami se o to víc snaží.“
A zatím metoda vychází, třeba Miroslav Dvořák zahájil sezónu 3. místem ve finské Ruce.
Ladislav Rygl se vlastně jako trenér vrátil k tomu, co uměl nejlépe a tomu, co ho baví, k severské kombinaci. A práci se může naplno věnovat i z jiného důvodu.
„Zatím nemám rodinu a žiju sám. To se pro tohle zaměstnání hodí,“ říká reprezentační trenér severské kombinace Ladislav Rygl.