Otřesům mozku nelze zabránit v běžném životě, natož v hokeji, říká doktor Jan Nohejl
Deset bývalých hráčů podalo na vedení hokejové NHL žalobu za to, že podle nich nedostatečně chrání hráče před otřesem mozku. Podle žaloby může hokejista za sezónu v NHL dostat až tisíc úderů do hlavy, což vede ke zdravotním následkům, které mohou ovlivnit nejen jejich sportovní kariéru, ale i civilní život.
„Hokej je kontaktní sport, otřesy mozku zcela nelze vyloučit. V posledních letech bylo přijato několik změn pravidel, takže se striktně trestají jakékoli údery vedené na hlavu. Úplně vyloučit otřesy mozku to ale nemůže,“ říká člen zdravotní komise Mezinárodní hokejové federace doktor Jan Nohejl.
Hráči ve své žalobě ale argumentují, že kroky, které NHL v posledních letech přijala, jsou nedostatečné. Diskuse se vede i o tom, zda u hráče, který utrpí během zápasu úder do hlavy, lze okamžitě diagnostikovat otřes mozku. K tomu účelu je každý stadion v zámořské NHL vybaven tmavou zvukotěsnou místností, kam je postižený hráč odveden a je podroben jednoduchému testu.
Člen zdravotní komise Mezinárodní hokejové federace doktor Jan Nohejl hovoří o otřesech mozku v hokejových zápasech
„Jsou to takové plastové karty, které se vejdou do kapsy. Je tam několik jednoduchých testů, podle kterých lékař nebo fyzioterapeut postupuje. Poté dojde k závěru, jestli se u hráče jedná o otřes mozku. Základní pravidlo ale říká, že při podezření na otřes mozku by hráč neměl utkání dokončit.“
To se na rozdíl od let minulých v současnosti v NHL v drtivé většině případů dodržuje. Navíc NHL v posledních letech výrazně přitvrdila ve výši udílených trestů za údery do oblasti krku a hlavy a vede diskusi i o omezení či případném zákazu bitek. Žaloba desítky bývalých hráčů v čele s vítězem Stanley cupu 1993 Garym Leemamnem tak podle Jana Nohejla nemá příliš šancí na úspěch.
Bývalí hráči žalují NHL kvůli tvrdé hře způsobující otřesy mozků
Číst článek
„Otřesům mozku nelze zabránit v běžném životě a v hokeji zvlášť. V současné době se velmi intenzivně debatuje o tom, jestli se nemají zakázat pěstní souboje, které jsou pro Severní Ameriku tradiční. Ve Spojených státech jsou státy, které se tomu tvrdě brání, některé by zase takové pravidlo přijaly. Celkově ale tato situace směřuje k tomu, že v budoucnu budou pěstní souboje zakázány,“ předpovídá Jan Nohejl.