V Hradci Králové by měla vyrůst mešita. Odpůrci proti ní sepsali petici
Hradec Králové se může stát dalším městem v Česku, kde by muslimové mohli mít své islámské centrum, tedy mešitu. Proti těmto snahám se ale zvedla vlna odporu a petici iniciativy AntiMešitaHK už podepsaly 2 tisíce lidí.
V Královéhradecké Studijní a vědecké knihovně se uskutečnila debata na téma islamizace. Pořádala ji sdružení protestující proti plánu na výstavbu mešity v Hradci.
Podle reportéra Oty Nehasila je v těchto dnech ke vzniku centra docela blízko: „Hradecká muslimská obec podle serveru prvnizpravy.cz vlastní předkupní právo na objekt na okraji Hradce králové. Jde o bývalou ubytovnu.“
Valentin Kusák z iniciativy AntiMešitaHK hovořil s Veronikou Sedláčkovou v pořadu Stalo se dnes
Muslimové už v této budově pořádají modlitby, při kterých se schází kolem 50 lidí. Budovu za zhruba 5 miliónů korun našla muslimská obec přes inzerát. Do konce tohoto roku chce sehnat peníze na její zaplacení a poté ji začít postupně upravovat.
Dnešní debaty se zúčastnil i hlavní odpůrce mešity a iniciátor petice Valentin Kusák, který zdůraznil, že jeho postoj není výrazem náboženské intolerance, ale že se vážně obává agresivní formy islámu.
„Zazněla zde slova o tisícileté tradici tohoto náboženství a o zkušenostech s jeho začleňováním do křesťanského světa,“ popisuje diskuzi Nehasil.
O českém odporu proti islámu hovořila Veronika Sedláčková s vedoucím Islámské nadace v Praze Vladimírem Sáňkou
V podobném duchu vystoupil i náměstek královéhradeckého hejtmana Vladimír Derner a také poslankyně Hana Orgoníková.
Dnešní debaty se zúčastnil i prezident muslimských obcí v Česku Muneeb Hassan Alrawi, v diskuzipodle Nehasila nevystoupil. „Alrawi mi řekl, že všechna vystoupení, která v debatě zazněla, jsou nepravdivá, zakládají se na nedostatku informací a strachu. Muslimové podle něj potřebují mešitu pouze k modlitbám,“ dodává reportér Ota Nehasil.
Kusák: Muslimové se mají asimilovat a modlit doma
Valentin Kusák řekl v pořadu Stalo se dnes, že podle některých evropských dokumentů má přijít do roku 2050 do Evropské unie asi 56-80 milionů emigrantů, především muslimů. Obává se islamizace, ke které už došlo v západní Evropě.
„V Hradci Králové žije nyní asi 250 muslimů, z toho 60 se chce modlit a přitom podle průzkumů v Hradeckém deníku bylo ukázáno, že zhruba 70-90 tisíc obyvatel je proti,“ tvrdí Kusák.
Podle něho muslimové nepotřebují mešitu k propagaci a realizaci své víry, ale ke zdůraznění svého nároku na území – podle rčení ,jak daleko se dohlédne z minaretu, tak daleko je území muslimů‘.
„Nejsem proti islámu, ale proti narušování kulturních hodnot v České republice, proti ničení tradičních křesťansko-židovské tradice. Přeji jim, ať se modlí, ale v soukromí,“ vysvětluje Kusák.
Namísto multikulturalismu prosazuje asimilaci a inkorporaci. „Muslimská kultura zde zakořeněna není a není důvod ji zde zavádět,“ dodává.
Sáňka: Integrací bychom brali muslimům jejich identitu
Vedoucí Islámské nadace v Praze Vladimír Sáňka považuje Kusákovy výroky za zcela neinformované, jdoucí proti náboženské svobodě a všeobecné deklaraci lidských práv a svobod, které svobodu shromažďování za účelem konání obřadů zaručují. „Je to stejné, jako kdyby někdo chtěl po křesťanech, aby zavřeli své kostely,“ přirovnává.
Podle Sáňky muslimové shromážděním v mešitě nikoho neohrožují ani neomezují. „Tendence se spojit je u muslimů velmi přirozená, je to náboženství, které spojuje, nikoli izoluje do domácností.“
„Muslimové bývají zaskočeni, když se na ně vlastní země dívá jako na potenciální nebezpečí. Vidím za tím nedostatek informací a zkreslený obraz o islámu a o muslimech. Často to bývají ultrapravicové nebo populistické strany, které podněcují protimuslimské nebo protipřistěhovalecké nálady a nabízejí jednoduchá řešení,“ upozorňuje na zdroje odporu.