Obce podél řek Úpa a Metuje mají nový protipovodňový varovný systém

Lidé ve 24 městech a obcích Náchodska jsou lépe chráněni proti povodni. V regionu funguje nový varovný systém, jehož součástí jsou digitální povodňové plány a bezdrátový rozhlas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesková povodeň v Jemníkách u Mladé Boleslavi

Blesková povodeň v Jemníkách u Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

„V každé obci jsou určitá problematická místa - řeky, potoky - nebo to jsou místa, kde se při velkých deštích stáhne voda z polí a zaplaví část obce,“ vysvětluje manažerka Spolku obcí Úpa Zdeňka Hovorková důvod, proč nový protipovodňový systém vznikl.

Systém používá moderní digitální prvky a je určen jak pro malé obce, tak pro velká města i celé regiony. Rozpočet byl 23 milionů korun a z 80 procent ho zaplatí Evropská unie.

„Součástí projektu jsou hladinová čidla, která jsou umístěná v různých obcích, a ty hlásiče se okamžitě napojí, nahlásí riziko a už to jde zpětně na povodňovou komisi,“ přibližuje nový systém Hovorková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém protipovodňovém systému v obcích na Náchodsku natáčel reportér Václav Plecháček

„Do systému vstupují i záchranné složky, hasičský sbor. Systém umožňuje i přenášení dat z meteorologických stanic, srážkoměrů nebo měřičů hladin. To znamená, že by měl s větší pravděpodobností varovat, že se blíží povodeň,“ doplňuje Martin Nosek ze společnosti, která celý projekt realizovala.

Velkou výhodou je podle něj to, že nový systém umožňuje řešit povodňovou situaci prakticky okamžitě. Do bezdrátového obecního rozhlasu, který má pomoct varovat lidi před povodní, je totiž možné mluvit třeba i přes mobilní telefon.

„Starosta má možnost díky svému mobilnímu telefonu vyhlásit poplach, ať už je doma nebo kdekoli na pracovní cestě. Nemusí být přímo na úřadě a může během pár minut informovat občany o blížící se katastrofě,“ říká Nosek.

Ve 24 městech a obcích v okolí Červeného Kostelce a České Skalice přibylo 1100 nových hlásičů. Lidé v povodněmi postižených místech by tak už příště měli být informováni o hrozícím nebezpečí mnohem rychleji.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme