Kdo je T. G. Masaryk, víte? Ptala se reportérka dětí
Samostatný suverénní stát Čechů a Slováků - tento dlouholetý sen se naplnil před 93 lety. Osmadvacátého října 1928 zahájila v Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem. Předmět jednání byl jasný - podoba samostatného československého státu.
Následovalo rozšíření zprávy o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem. Nové a další zprávy pak vedly k živelným demonstracím, při nichž lidé jásali v ulicích a ničili symboly starého mocnářství. Na večer téhož dne vydal Národní výbor první zákon, „zákon o zřízení samostatného státu československého".
Do čela nově vzniklého státu byl později zvolen uznávaný pedagog, spisovatel, filozof, někdejší poslanec rakouské říšské rady Tomáš Garrigue Masaryk.
Jakou si velikán českých dějin zachoval pověst u dnešních školáků, zjišťovala v Olomouci nedaleko katedrály svatého Václava na Žižkově náměstí před jeho sochou reportérka Radoslava Kvasničková.
„Nevím,“ odpovídá první slečna, na dotaz, o jakou sochu na náměstí se jedná. Při nápovědě už ovšem prvního českého prezidenta identifikuje.
Stejně jako druhý dotázaný. „To je Tomáš Garrigue Masaryk, prezident Československa. Úplně první,“ vysvětlil žáček a dodal: „To vím z encyklopedií, z knížek.“
Pouze třetí respondentka si na jméno ani roli Masaryka v české historii "nemohla vzpomenout".