Do K-center v Mostě a Liberci ročně přichází asi 10 těhotných narkomanek

Společnosti zabývající se drogovou prevencí musí každý rok řešit v Mostě a v Liberci zhruba deset drogově závislých žen, které čekají dítě. Jaký je pak osud těchto dětí a nesou si do života nějaká zdravotní rizika? A jak snáší těhotenství ženy závislé na drogách?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekční stříkačka (ilustr. obr.)

Injekční stříkačka (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Těhotné narkomanky přinášejí hned dva problémy najednou. Tím prvním je samotná odpovědnost těhotné ženy za sebe a své budoucí dítě. Tím druhým je následná péče o novorozence, vysvětluje Luboš Šlapka, ředitel společnosti Most k naději, která má na starosti protidrogovou prevenci:

„Toxikoman má snížené schopnosti postarat se sám o sebe, natož potom dát přiměřenou péči tomu dítěti. Takže se snažíme o to, aby pomáhal širší okruh rodiny. Pokud tedy uživatelka užívá drogy a má kojence, snažíme se zapojit i tu užší rodinu,“ říká Šlapka.

Paní Vladimíra z Teplicka se už sedm let stará o svého vnuka. Jeho matka, dcera Vladimíry, je narkomanka. O svého syna se starala dva a půl roku, pak jej přivedla k babičce:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na problematiku drogově závislých matek se zaměřil redaktor Jan Beneš

„Protože má základ jakože dobrý a to vychování, že nikdy nespadla až na úplné dno, tak přece jenom nějaký mateřský pud tam asi byl. Ona věděla, že když dá syna k nám, bude to ta nejlepší cesta,“ vypráví paní Vladimíra.

V ústavech končí jen minimum dětí toxikomanek v porovnání s počtem dětí, které zůstávají buď v rodině se svou matkou, častěji ale se svou babičkou a dědečkem. Drtivá většina žen se totiž dříve nebo později ke drogám vrací:

„Těhotenství je tak mimořádný stav, že mnoho uživatelek skutečně dočasně přestává užívat drogy a až teprve potom, co dítě porodí, se vrací k drogové kariéře. Díky i jiným okolnostem, protože většinou i jejich partneři bývají toxikomani,“ objasňuje ředitel společnosti Most k naději.

Riziko vzniku jakékoliv závislosti u dětí

Podle studií je u dětí matek-toxikomanek mnohonásobně větší pravděpodobnost vzniku jakékoliv závislosti v době puberty. Může to být závislost na drogách, ale také na jídle, na lidech nebo alkoholu.

Vnuk paní Vladimíry ještě v pubertě není, přesto trpí výraznou hyperaktivitou, Má i fyzické bolesti a zřejmě také závislost na lécích:

„Tyhle děti ty léky chtějí. Jsou zkušenosti, že ty děti řeknou, že je bolí hlavička. Dáte jim půlku něčeho a děti jsou úplně spokojené a v pohodě. A za hodinou řeknou, dej mi zase ten prášek, protože mně ta hlavička bolí,“ popisuje babička.

Vnuk paní Vladimíry se musí ze zákona stýkat se svými rodiči, kteří nechtějí pracovat, jsou oba drogově závislí a matka se živí prostitucí. Z každé takové návštěvy přichází desetiletý vnuk s novým drahým dárkem a názorem, že pracovat a chodit do školy je vlastně zbytečné.

„Já udělám všechno proto, abych z něj vychovala dobrého člověka. Který bude co platný, bude spolehlivý, bezvadný kluk. Jestli se to povede, nevím. Ale jestli jo, budu ráda, klidně prostě už můžu umřít, že jo. Pokud ne, tak mě raní a umřu ještě dřív,“ dodává se smíchem paní Vladimíra.

Podle Luboše Šlapky z Mostu k naději přichází vyhledat pomoc v Mostě a v Liberci kolem osmi až deseti těhotných narkomanek ročně.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme