Česko trápí silný vítr, na horách hustě sněží
Během uplynulé noci se k nám od západu přiblížil frontální systém s hlubokou tlakovou níží, kvůli které začal postupně zesilovat vítr. Aktuálně fouká i v nižších polohách rychlostí až 70, na horách pak až 110 km/h. Na vrcholu Milešovky už naměřili nárazy o rychlosti 130 km/h.
Vítr během rána a dopoledne ještě zesiloval v nárazech na 75–110 kilometrů v hodině, na horách i na 130 kilometrů v hodině.
„Vítr by měl během dopoledních hodin dále zesilovat. Vát bude silný jihozápadní vítr, rychlost 8–13 metrů za sekundu, s nárazy 20–30 metrů za sekundu, na hřebenech hor až 35 metrů za sekundu. Tento vítr bude v odpoledních až pozdějších odpoledních hodinách přechodně slábnout,“ varoval v ranních hodinách meteorolog Miloš Dvořák.
V nadmořské výšce nad 600 metrů nad mořem se tak v důsledku větru budou tvořit sněhové jazyky, na horách pak závěje. V Krkonoších i Jeseníkách platí druhý lavinový stupeň.
Host Světa o osmé na Rádiu Česko byl Stanislav Racko z ČHMÚ přibližoval vývoj počasí v následujících hodinách
Vítr také může zkomplikovat i dopravu. Problémy mají standardně kamiony v kopcích českých hor i Českomoravské vysočiny. Například hraniční přechod Harrachově je pro kamiony uzavřený, stejně jako vjezd do Bruntálu. V dopoledních hodinách byl kvůli komplikacím na polské straně uzavřený pro kamiony i přechod v Náchodě. Komunikace je zde však již opět průjezdná.
Uzavřené jsou také některé silnice. Silnice z Božího Daru na Klínovec je uzavřena už od ranních hodin, nově je uzavřeno spojení Štrenberk – Opava.
Sníh komplikuje od ranních hodin dopravu také na Šumpersku. Místy tady napadlo až 20 cm nového sněhu. Silničáři komunikace solí a sypou, vozovky jsou zatím s opatrností sjízdné. Mokrý sníh a silný vítr láme také stromy, silničáři kvůli tomu hlásí problémy na třech místech.
Hraniční přechod v Harrachově je opět průjezdný
Číst článek
Situace je velmi podobná období před pěti lety, kdy Česko pustošil ničivý orkán Kyrill. Meteorologové varují, že na horách může opět vítr dosáhnout síly orkánu. V západní v Anglii a Belgii tento frontální systém, kterému se říká Andrea, způsobil velké škody a přinesl i oběti na životech.
„Tato situace není až tak katastrofální, jako to bylo v případě Kyrilla, dokonce ani v případě Emy, která byla před třemi lety,“ rozptyluje obavy Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu.
Větrná smršť by měla vyvrcholit nad Českem kolem poledních hodin. V odpoledních hodinách a k večeru vítr přechodně zeslábne. V noci bude opět zesilovat a měnit se ze západního směru na směr severozápadní. Nejsilněji ho pocítí obyvatelé Krušných hor, Krkonoš a Českomoravské vrchoviny.
Situace bude nejvážnější na horách. „Nižší polohy prakticky jenom ten vítr, protože nárazy mohou dělat i menší škody, protože budou ojediněle přesahovat i 100 kilometrů za hodinu. Hranice sněžení bude dnes během dne stoupat přibližně do výšky 600–700 metrů. To znamená, že v těch nižších polohách to bude většinou s deštěm,“ dodává Stanislav Racko.
Vítr zrušil Tříkrálový průvod Opavou
Číst článek
Ve večerních a nočních hodinách by mělo dojít k ochlazení, proto je možné, že sněhové přeháňky zavítají i do nižších poloh. Teploty by ale měly zůstat nad nulou, což vylučuje souvislou sněhovou pokrývku. Tu lze očekávat až od výšky 500 metrů nad mořem.
Sněžení bude pokračovat i v průběhu zítřkazejména na severních horách. „Tam můžeme očekávat příděl dalšího sněhu až do 20 – 30 centimetrů k těm asi zhruba padesáti, co bude ojediněle dneska,“ předpokládá Stanislav Racko.
Nejvyšší stupeň nebezpečí před extrémně silným větrem by měl platit až do zítřejších poledních hodin.
V Karlovarském kraji je kvůli sněhu uzavřena silnice
Číst článek
Dokud bude počasí ovlivňovat teplejší proudění z oblasti Atlantiku, nelze výrazné ochlazení či skutečně zimní počasí očekávat. Počasí bude spíše proměnlivé s výraznějšími teplotními výkyvy.
Sledujte naši podrobnou předpověď počasí.