‚Devastující.‘ Organizátorka ostravského NeFestivalu zvažuje právní kroky kvůli náhlým opatřením

Za nehorázné, nemravné a ekonomicky devastující považuje organizátorka ostravského NeFestivalu Zlata Holušová páteční rozhodnutí krajských hygieniků, kteří s okamžitou platností kvůli šíření koronaviru omezili hromadné akce maximálně na sto lidí. V České televizi vyjádřila rozhořčení nad tím, že se o opatření dozvěděla pár hodin před otevřením areálu Dolní Vítkovice, kde měl festival v pátek večer a v sobotu pokračovat.

Ostrava (Aktualizováno: 15:19 17. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NeFestival v Ostravě

Návštěvníci Nefestivalu mají sledovat webové stránky a sociální sítě, kde se dozvědí další informace (ilustrační foto) | Foto: Filip Kůstka | Zdroj: Colours of Ostrava

NeFestival při kapacitě omezené na tisíc návštěvníků denně nahradil zrušený festival Colours of Ostrava. Kvůli vzniklým škodám Holušová zvažuje právní kroky.

Vadí jí hlavně, že mimořádné opatření vyhlásila hygienická stranice „z hodiny na hodinu“, nikdo ji ani další organizátory jiných akcí předem nevaroval.

Pořadatelé letních kulturních akcí své plány výrazně měnit nebudou, i když se podmínky lepší

Číst článek

„Mohlo se počkat alespoň do půlnoci,“ poznamenala. Podle ní to do budoucna ohrozí i konání dalších podobných akcí nejen v Moravskoslezském kraji, protože nikdo nebude mít jistotu, že ji nebude muset na poslední chvíli zrušit.

„Je to devastující, jsem zvědavá, kdo to zaplatí,“ řekla. Návštěvníkům, kteří si zakoupili lístek na NeFestivalu, doporučila sledovat webové stránky a sociální sítě akce, kde se dozvědí další informace.

Holušová řekla, že ještě zkusí rozhodnutí zvrátit. Čeká na detaily zpřísněných opatření, o nichž budou krajští hygienici informovat v pátek ve 14.00.

NeFestival začal ve středu, měl trvat do soboty. Kvůli opatřením proti koronaviru organizátoři přesunuli oblíbený festival Colours of Ostrava na příští rok.

Informační blamáž

Za informační blamáž označil rozhodnutí hygieniků jeden z pořadatelů ostravských Letních shakespearovských slavností Andrej Harmečko. 

„Zásadně se vymezuji proti způsobu a rozsahu vyhlášení mimořádného opatření, a to zejména v části omezující veřejné venkovní produkce. Ze strany hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví jsme byli v poslední době ujišťováni, že se situace v postižených okresech uklidňuje a je pod kontrolou. Proto jsem šokován vydáním tohoto mimořádného opatření,“ řekl Curylo.

Podle něj je nepřijatelné, že tak závažné rozhodnutí nebylo vydáno s dostatečným předstihem a neumožnilo všem dotčeným kulturním, zdravotním, sociálním organizacím a podnikatelským subjektům se na tuto situaci připravit. „Je mi neskutečně líto všech organizátorů kulturních akcí, kteří nyní musí řešit okamžité rušení svých akcí, a také zklamaných návštěvníků. Pro kulturu Moravskoslezského kraje je to nečekaná a velmi bolestná rána,“doplnil Curylo.

Vinou nového opatření se Letní shakespearovské slavnosti možná neuskuteční. „Nic nevíme, to, že nic nevíme, vyplývá i z toho, že se posledních dva týdny mluvilo o tom, že se nic neděje. Považuji to za naprostou komunikační blamáž,“ řekl Harmečko. Ostravské slavnosti mají začít za týden. „Musíme získat více informací. Nyní počítáme s variantou úplného zrušení. Popřípadě s tím, že představení budeme rušit postupně a budeme hrát v okamžiku, kdy nám to opatření dovolí,“ řekl.

Online reportáž

  • USA

    RESTART NBA. Kvůli pandemii koronaviru stála basketbalová NBA 141 dnů. To se v noci z čtvrtka na pátek změní. Restart soutěže v uzavřeném komplexu – takzvané bublině – na Floridě se netýká Chicaga Bulls. A tak se rozehrávač Tomáš Satoranský stále může připravovat s národním týmem v Česku. Přečtěte si v článku .

  • INDIE. Za poslední den zaznamenala Indie rekordní přírůstky nově nakažených - poprvé od vypuknutí pandemie v zemi přibylo více než 50 000 nových případů za den. Celkem se tak v zemi s 1,3 miliardami obyvatel nakazilo 1,6 milionu lidí. Indie je tak třetí nejhůře zasaženou zemí na světě. Zatímco ve velkých městech jako v Dillí či Bombaji se situace pomalu zlepšuje, na indickém venkově počet lidí s nemocí covid-19 rychle roste. To vyvolává obavy expertů ze zhroucení tamního zdravotnického systému.

  • Polsko

    POLSKO. Vůbec největší denní přírůstek nakažených v Polsku potvrdilo ve čtvrtek tamní ministerstvo zdravotnictví - za posledních 24 hodin v zemi přibylo rekordních 615 nově nakažených. V souvislosti s nemocí covid-19 pak zemřelo dalších 15 pacientů. Celkově se v Polsku nakazilo více než 45 000 lidí a 1709 nakažených zemřelo.

  • Česko

    VYZNAMENÁNÍ ZA CHYTROU KARANTÉNU. Ministerstvo obrany navrhuje hlavního architekta tzv. chytré karantény, plukovníka Petra Šnajdárka na udělení státního vyznamenání. Ocenit tak chce jeho zásluhy za přípravu systému, který má pomoct zvládnout krizi kolem šíření nového koronaviru. Vláda by se návrhem měla zabývat v srpnu po vládních prázdninách. O udělování státních vyznamenání rozhoduje prezident.

  • Maďarsko

    EPIDEMIE V MAĎARSKU. Podle poslední aktualizace přibylo v Maďarsku za poslední den 19 nově nakažených, čímž celková bilance infikovaných stoupla na 4484. Počet obětí zůstal nezměněn na 596 mrtvých, uzdravilo se 3346 pacientů a přes 7800 lidí je v domácí karanténě. V Maďarsku platí přísnější kontroly na hranicích nebo zákaz shromažďování pro více než 500 lidí. Vláda se podle premiéra Gergela Gulyáse zatím nechystá omezení uvolnit, chce tak předejít druhé vlně epidemie. Naopak návratu do škol nijak bránit nechce a doufá v úplné obnovení výuky.

  • USA

    POKLES AMERICKÉ EKONOMIKY. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla kvůli koronaviru o 32,9 procenta, nejvíce minimálně od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly sledovat.

  • AUSTRÁLIE. Austrálie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordní přírůstky počtu lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Většina z více než 700 nových nákaz je evidována v druhém nejlidnatějším australském státě Viktorie. Úřady tamním obyvatelům nařídí od neděle nošení roušek na veřejnosti. 

  • Česko

    MAPA NAKAŽENÝCH.

  • MOŽNÉ NEDODRŽENÍ OPATŘENÍ. Disciplinární komise LFA na základě podnětu Ligového výboru zahájila řízení s Opavou kvůli možnému nedodržení opatření proti šíření koronaviru.

  • USA

    VOLBY V USA. Americký prezident Donald Trump se dnes vůbec poprvé zmínil o možnosti odkladu nadcházejících listopadových prezidentských voleb v USA, přestože datum je zakotveno v ústavě Spojených států.

  • Česko

    VYŠŠÍ ZÁJEM O TESTY. Soukromé laboratoře, které v Praze nabízejí testy na covid-19 metodou PCR, tedy výtěrem z nosohltanu, pociťují v posledních dnech vyšší počet zájemců o testování než na počátku července. Nárůst je patrný u indikovaných pacientů i samoplátců.

  • Německo

    INFLACE V NĚMECKU V ČERVENCI STAGNOVALA.Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červenci kvůli pandemii stagnoval, zatímco v červnu zrychlil na 0,8 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad.

  • Česko

    EVIDENCE TRŽEB V RÁMCI EET. Počet podnikatelů, kteří od května do července evidovali tržby v rámci EET byl v porovnání s počátkem roku zhruba o čtvrtinu nižší. Zatímco v lednu poslalo do systému EET datové zprávy o evidované tržbě 125 732 podnikatelů a firem, v květnu to bylo 95 695, v červnu 96 956 a v červenci zatím 95 081. EET byla kvůli dopadům šíření pandemie koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku.

  • Evropská Unie

    EVROPSKÁ UNIE.

  • Velká Británie

    PROPAD VÝROBY AUTOMOBILŮ. Výroba osobních automobilů v Británii se v prvním pololetí kvůli koronavirové krizi propadla o 42,8 procenta na 381 357 vozů. Dostala se tak nejníže od roku 1954, oznámil dnes britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT).

  • 17 MILIONŮ NAKAŽENÝCH. Koronavirem se po celém světě nakazilo už přes 17 milionů lidí, vyplývá ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Více než polovina všech případů přitom připadá na tři země - Spojené státy, Brazílii a Indii. Tato trojice, ale i Austrálie, Ukrajina či Polsko evidují rekordní denní přírůstky nakažených.

  • PILOT FORMULE 1. Mexický pilot formule 1 Sergio Pérez je tři dny před nedělní Velkou cenu Británie kvůli nejednoznačným výsledkům testu na koronavirus v izolaci.

  • OHNISKA V PARDUBICKÉM KRAJI. V Pardubickém kraji jsou dvě menší ohniska nákazy koronavirem. Potvrzené případy přibývají hlavně na Orlickoústecku a Svitavsku. Od středy k dnešnímu odpoledni stoupl počet nakažených koronavirem o 14. Aktuálně je v kraji nemocných 92 lidí, z toho dva pacienti mají vážný průběh nemoci. 

  • TUNISKO. ČR v pondělí zařadí Tunisko na seznam bezpečných zemí. Turisté z obou zemí nebudou potřebovat při cestách negativní test na covid-19, uvedl Petříček. 

  • Vážení čtenáři, tato online reportáž je u konce. Novou online reportáž najdete zde .

Načíst další

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme