Nový český dron bude pomáhat hlavně záchranářům, osvědčil se už ve Vrběticích
Nový bezpilotní vrtulník Brus dnes představil Vojenský technický ústav. Dron za půl milionu korun je vybavený moderními termokamerami, využijí ho hlavně záchranáři nebo policisté. Že je dobrým pomocníkem, dokázal už ve Vrběticích. Letounu připomínající hračku na dálkové ovládání na kbelském letišti požehnal kardinál Dominik Duka a rovnou si ho vyzkoušel pilotovat.
Malý bílý dron se vznesl do vzduchu a řízení přebírá kardinál Dominik Duka. „Drží to výšku, to je důležité,“ ujišťuje se kardinál.
Zatímco dron je ve vzduchu, na zem přicházejí první obrázky. „Jsou to obrázky z noční kamery. Operátor může kamery za letu přepínat. To, co je na obrazu světlé, je teplé. To, co je tmavší, je chladnější,“ vysvětluje ředitel úseku bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu Jiří Kuzdas.
Vojenský technický ústav představil nový dron, kterému na kbelském letišti požehnal kardinál Duka. Natáčela o tom Evelyna Kulíšková
Pro integrovaný záchranný systém se dron hodí v případě velkého požáru, kam lidské oko nedohlédne. Přístroj sledoval i situaci ve Vrběticích.
„Prostředek mohl viset nad budovou, kde pyrotechnici operovali. My jsme byli schopni noční kamerou sledovat jejich pohyb. Celou dobu jsme nad nimi monitorovali, jestli tam není nějaké nebezpečí,“ říká Kuzdas.
Dron kroužil nad kbelským letištěm přibližně deset minut. Jeho start i hladké přistání zajistil pilot-operátor dronu Vlastimil Slunéčko:
„Start není složitý, po zapnutí motorů mu dám jen povel na stoupání a on vystoupá do výšky 15 metrů. Pak už mu jen dávám příkazy. Do mapy mu kliknu, kam má letět.“
Kardinál Dominik Duka měl strach, aby s dronem nehavaroval: „Měl jsem jen jednu obavu, abych nehavaroval nebo se nedopustil nějakého špionážního letu.“
Bezpilotní letoun Brus je zatím poslední v řadě českých dronů, které vyvíjí Vojenský technický ústav už od 80. let. Pomáhat by měl hlavně lidem v nouzi, na rozdíl od amerických modelů není určený k nesení zbraní.