Ceny Grammy ovládl Sam Smith, proměnil čtyři ze šesti nominací
Hit Stay With Me britského soulového zpěváka Sama Smithe získal ocenění Grammy v kategoriích nejlepší píseň a nejlepší skladba roku. Teprve 22letý Angličan se stal nejúspěšnějším umělcem 57. ročníku hudebních cen. Proměnil čtyři ze šesti nominací a stal se také objevem roku.
„Chci poděkovat muži, o němž tato nahrávka je a do něhož jsem se loni zamiloval. Moc ti děkuji, žes mi zlomil srdce, protože jsi mi přinesl čtyři Grammy," pronesl v děkovné řeči Smith, který se netají svou homosexuální orientací.
Smith převzal od zpěváka Bee Gees Barryho Gibbse rovněž zlatý gramofonek určený pro nejlepší popové vokální album. Patří jeho debutové desce In The Lonely Hour.
Ta byla nominována také v jedné z hlavních kategoriích Album roku. Tím se ale stalo Beckovo Morning Phase, které je zároveň nejlepším rockovým albem roku.
Pharrell Williams získal tři ceny, za nejlepší popové sólové vystoupení (Happy Live), videoklip (Happy) a nejlepší městské album (GIRL).
Nejlepším elektronickým albem je Syro (Aphex Twin) a nejlepším albem alternativní hudby je St. Vincent (St. Vincent).
I letošní předávání cen Grammy mělo bohatý hudební doprovodný program, který z části obstarali nominovaní umělci. Ostrý start nedělního slavnostního večera zajistila australská rocková kapela AC/DC, která zahrála hity Rock Or Bust a Highway To Hell. Legendární Australané na Grammy vystoupili vůbec poprvé.
Jedním z vrcholů hudebního programu bylo vystoupení osmadvacetileté popové hvězdy Lady Gaga a o 60 let starší jazzové legendy Tonyho Benneta. Ti v neděli získali Grammy za nejlepší album tradičního vokálního popu díky kolekci společných duetů Cheek To Cheek a právě titulní píseň alba zazpívali před slavnostním publikem.
Jeden z několika duetů zazpívala také britská dvojice Jessie J a Tom Jones, kteří interpretovali klasickou píseň z roku 1964 You've Lost That Lovin' Feelin'.
Pharrell předvedl verzi svého hitu Happy v doprovodu klasického klavíristy Lang Langa nebo gospelových zpěváků. Na pódiu se objevila také Katy Perry, Irský zpěvák Hozier se slavnou Skotkou Annie Lennox nebo Gwen Stefani s Adamem Levinem, Kanye West, Madonna, Rihanna i Paul McCartney.
Americká hudební akademie už před slavnostním večerem oznámila také vítěze v dalších kategoriích. Například nejlepším albem současného rhythm and blues se stalo album Love, Marriage & Divorce Toni Braxton a Babyface.
Nejlepší R&B písní se stala Drunk In Love od manželské dvojice Beyoncé a Jay Z. Nejlepším albem rapu je The Marshall Mathers LP2 (Eminem), nejlepším rockovým songem Ain't It Fun (Hayley Williams a Taylor York), mezi countryovými písněmi zvítězila I'm Not Gonna Miss You (Glen Campbell).
Během živě přenášené show vystoupil prostřednictvím videozáznamu i prezident Barack Obama, který ohlásil novou kampaň proti domácímu násilí a vyzval hudebníky, aby se k ní svou tvorbou přidali.
Apel nabral na síle, když se k němu přidala i zpěvačka Katy Perry, kterou na pódium uvedla mladá žena, která se sama stala obětí domácího násilí a o svůj příběh se s publikem podělila.
Závěr přenosu patřil ještě jednomu tématu, které ve Spojených státech rezonuje měsíce, a sice rasovým otázkám a postavení afroamerické komunity. Celovečerní show uzavřela titulní píseň z filmu Selma, o boji za práva černošské komunity, který je i horkým kandidátem na filmové ceny Oscar.