Čínští investoři - dobří sluhové a špatní páni?

Tak Slavia už je nejen v rukou čínské firmy CEFC, ale teď dokonce i zastavená. A co víc, Jie Ťien-ming, předseda představenstva téže firmy, je vyšetřován pro podezření z ekonomické kriminality. Je to dost vážná zpráva i pro sparťany nebo baníkovce. CEFC je jedna z největších firem v Číně, její původ je tak trochu nejasný. Ví se jen, že má cosi společného s čínskou vojenskou rozvědkou, a také asi i s čínskými nacionalistickými kruhy.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský jüan

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Již dříve řada českých ekonomů upozorňovala, že slibovaný příliv čínských investic nemusí být tak rozsáhlý, jak zněl původní příslib, a také že tyto peníze neznamenají nutně přísun energie pro rozvoj českých firem, ale spíše nákup již existujících a úspěšných podniků.

Peníze někdy nevoní

Podívejme se však na otázku čínských investic obecněji. Čína je velká země s rychle rostoucí ekonomikou. Je tedy zákonité, že chce investovat, a to i na Západě – k oboustrannému prospěchu. Tento trend zesílil během krizových let, od roku 2010 se odhadované čínské investice v Evropě zvedly až patnáctkrát.

I dobrých věcí může být někdy příliš mnoho. Pokrizové čínské nákupy v Evropě se zaměřovaly z velké části na oslabené jižní křídlo, od Řecka po Portugalsko. Podle listu Financial Times se státy s vysokým podílem čínských investic podílely na odvrácení kritiky kontroverzních čínských kroků v Jihočínském moři. Sleva tedy nebyla zadarmo.

Fotbalový Eden s plombou. Banka zablokovala Číňanům majetek za miliardy

Číst článek

Západ zpozorněl

Velký zájem měli čínští investoři i o firmy v blahobytnější části Evropy. V tomto případě šlo často o získávání velmi pokročilých technologií – nejen s přihlédnutím k tomu, že některé firmy, včetně CEFC, mají zřejmě cosi společného s bezpečnostními strukturami čínského státu. Mluvilo se také o tom, že jde vlastně o způsob obcházení zbrojního embarga, které se nedodržuje dostatečně důsledně.

Západní státy, včetně Německa, už otevřeně varují před nebezpečím jistého druhu čínských investic - například do strategicky důležitých odvětví nebo nákupu firem, které vlastní bezpečnostně citlivé technologie. Také Evropská komise pracuje na mechanismu, který by vytipoval nejcitlivější body evropské bezpečnosti.

Šéfa CEFC vyšetřují kvůli podezření z hospodářské kriminality. Patří i do týmu Zemanových poradců

Číst článek

Evropská opatření však jsou podle odborníků stále mnohem měkčí, než jaké lze najít třeba v Japonsku nebo USA. Čína naši část světa také vnímá jako teritorium, které je v řadě ohledů jednodušší politicky, protože je rozdělené a nevystupuje jako rival čínských geopolitických ambicí – oproti Americe, ale i Rusku nebo Indii.

Debata o zvýšené citlivosti vůči přílivu čínských peněz je ostatně také zajímavým příspěvkem do nové debaty o přednostech a nevýhodách prohlubování volného obchodu – Evropa zjišťuje, že země jako Čína na dodržování pravidel svobodné výměny momentálně vydělávají více.

U nás na Východě

Zcela samostatnou kapitolou je pak čínská přítomnost v bývalém komunistickém bloku. Podle čínských údajů investoval Peking jen v rámci Nové Hedvábné stezky do středo- a východoevropských zemí kolem 9 miliard dolarů.

Proč v Číně zadrželi šéfa CEFC Jie Ťien-minga? Čachry s byznysem a falšování půjček, píše Caixin

Číst článek

Bývalý srbský premiér a nynější prezident Aleksandar Vučić si efekt čínských peněz pochvaluje. Předseda maďarské vlády Viktor Orbán dokonce tvrdí, že postkomunistické státy o čínské peníze soutěží. O slovech českého prezidenta Miloše Zemana ani nemluvě. Příběh jihoevropského výprodeje však tak útěšný není. Nemluvě o Africe, kde příliv čínských peněz a s tím spojené korupce přinesl řadu problémů. Česká republika by tedy měla být přinejmenším obezřetná.

Současný čínský prezident Si Ťin-pching po svém znovuzvolení prohlásil, že chce ze své země udělat supervelmoc s globálním dosahem, a to i prostřednictvím ekonomické expanze v zahraničí. Zároveň se čínská vláda netají tím, že chce odliv peněz do zahraničí více regulovat. Zůstanou tedy zřejmě hlavně vysoce ziskové investice, totiž ty, které se vyplatí finančně – nebo politicky.

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme