Před 39 lety se upálil student Jan Palach
Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a tehdejší společenské situaci se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí v Praze upálil student Jan Palach. Na následky těžkých popálenin zemřel 19. ledna v půl čtvrté odpoledne. Svým činem chtěl vyburcovat lidi z letargie a probudit v nich snahu bojovat o vlastní osud.
"Dnes kolem 15. hodiny se na Václavském náměstí těžce popálil jednadvacetiletý J. P., student filozofické fakulty," - tak informoval 16. ledna 1969 Československý rozhlas ve zprávách o události, kterou chtěl student filozofické fakulty Jan Palach nejspíš lidem sáhnout do svědomí.
Spisovatelka a jedna z mluvčích Charty 77 Eva Kantůrková nebere jeho čin jako akt zoufalství. Říká ovšem, že pochopit a vysvětlit ho je velmi těžké: "Byl to výraz velikého protestu a vzdoru člověka nesmírně hluboce založeného a etického, který nesnesl, že by se nějakým takovým radikálním způsobem on sám jako osoba nevyjádřil k tomu tehdejšímu hroznému stavu ve společnosti."
Upálení Jana Palacha mělo podle historika Jiřího Kociána mezi lidmi tehdy velký ohlas: "Ta masová účast při jeho pohřbu napovídala tomu, že ten Palachův čin smysl měl."
Palachův čin našel naplnění v lednu 1989. V týdnu, kterému se začalo říkat Palachův, si lidé jeho oběť připomněli silněji než kdy předtím. Vlna protestů vystrašila komunistický režim, který v listopadu 89 nakonec padl.