Nejdřív vlajka a hymna, až pak výuka. Od začátku invaze v ruských školách sílí výchova k vlastenectví

Pro školáky v Kabardsko-Balkarsku, v jednom z ruských regionů na hranicích severního Kavkazu, s příchodem května začíná školní týden jinak, než byli doposud zvyklí. A to slavnostním vyvěšením ruské vlajky a ruskou hymnou. Takto tam nově budou zahajovat výuku každé pondělí, aby děti vedli k vlastenectví. Do školních učebnic mají taky přibýt zmínky o takzvané zvláštní vojenské operaci, jak Rusko invazi na Ukrajinu označuje.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin na návštěvě ruské školy, fotografie z roku 2019

Vladimir Putin na návštěvě ruské školy, fotografie z roku 2019 | Foto: Sputnik | Zdroj: Reuters

„Rusko – náš posvátný stát, Rusko – naše milovaná země.“ Těmito slovy začíná text ruské státní hymny. A pro řadu ruských školáků teď taky výuka každé pondělí.

Ministr školství Sergej Kravcov v dubnu oznámil, že spolu se slavnostním vyvěšením vlajky se takto bude zahajovat každý školní týden na všech státních a obecních školách v Rusku. Jak avizoval, má se tak stát od prvního září. Některé z ruských regionů ale opatření zavedly s předstihem už nyní.

Putin schválil zavedení odvetných sankcí. Zakazují uzavírání obchodů s vybranými osobami

Číst článek

V Kabardsko-Balkarsku zahajování školního týdne s hymnou a vlajkou načasovali už na květen. V Nižegorodské nebo Volgogradské oblasti to začali praktikovat dokonce už v dubnu. Podobně také třeba v Přímořském kraji na Dálném východě.

Ruské ministerstvo si od nového opatření slibuje utužení vlasteneckého cítění u dětí a mladistvých. Na jeho nedostatek si koncem března stěžoval poradce ruského prezidenta a bývalý ministr kultury Vladimir Medinskij. Výchova k vlastenectví by se podle něj měla v ruských školách aktivněji rozvíjet.

Lavice s padlými vojáky

V době, kdy poradce Kremlu Medinskij vystoupil s tímto požadavkem, přitom ruské školy i mimoškolní zařízení po celé zemi již pořádaly řadu iniciativ na podporu ruských ozbrojených sil. Na internetu se začala šířit vlna videí a fotek z akcí, kdy děti drží v rukou transparenty anebo z vlastních těl tvoří velké formace ve tvaru písmena Z, které se stalo symbolem ruských invazních vojsk.

Zároveň se v některých školách i školkách objevila vlastenecká výzdoba. Kromě nástěnek a polepů taky třeba v podobě lavic s portréty ruských vojáků, kteří zahynuli na Ukrajině. Na takzvaných lavicích hrdinů jsou fotografie dotyčných a několik biografických údajů o nich. Lavice jsou zamýšlené za odměnu pro dobré žáky a často bývají umístěné v první řadě.

Právě vlastenecká výzdoba se ale nedávno stala příčinou medializovaného konfliktu mezi pedagogy a jedním z rodičů ve městě Jasnogorsk v Tulské oblasti, asi 200 kilometrů jižně od Moskvy. Pětatřicetiletá Jekatěrina Zaripovová začala ve školce, kam chodí její dva synové, strhávat výlepy v oknech ve tvaru písmena Z s tím, že podle ní do předškolního zařízení něco takového nepatří.

Ruský útok na Moldavsko nedává smysl, říkají experti. Vojska v Podněstří vážou ukrajinské jednotky

Číst článek

Jedna z místních učitelek ji při tom ovšem nahrála na video. Na snímku ji pedagožka obviňuje, že údajně hanobí státní symboly, a vyhrožuje jí policií. Ta na místo poté skutečně přijela a Zaripovovou zadržela. Za diskreditaci ruských ozbrojených sil dostala žena pokutu v přepočtu asi 16 tisíc korun.

Aktualizované učebnice

Ruská invaze na Ukrajinu ovšem postupně proniká čím dál víc i do samotné výuky. Poměrně krátce po začátku invaze se na ruských školách začaly konat ideologicky laděné přednášky. Mimo jiné o historii rusko-ukrajinských vztahů, „bratrství slovanských národů“ nebo protiruských sankcích a o tom, jak se Rusko údajně úspěšně vyrovnává s jejich dopady.

Poslední ze jmenovaných besed měli tehdy pedagogové začínat citátem prezidenta Vladimira Putina o bezprecedentním vnějším tlaku na Rusko a zasadit ho do kontextu toho, že je Rusko tímto způsobem trestané za to, co označuje za zvláštní vojenskou operaci na ochranu obyvatel Donbasu.

Jak oznámil ministr školství Kravcov, o takzvanou zvláštní vojenskou operaci na Ukrajině, jak Rusko označuje tamní invazi, mají teď být aktualizované i učebnice dějepisu. A od nového školního roku má být dějepis zařazený do výuky už od první, nikoliv páté třídy jako doposud, byť nikoliv jako samostatný předmět, ale jako součást toho s názvem „Svět kolem nás“, který je obdobou české prvouky.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme