Česko 1:0 Rakousko

Ruská protivzdušná obrana sestřelila šest raket americké výroby ATACMS, tvrdí Kreml

Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily šest raket ATACMS americké výroby, oznámilo v úterý ruské ministerstvo obrany. Na ruské území je podle něj za uplynulý den odpálila Ukrajina, informuje agentura TASS. Před nevybuchlou municí na Ruskem anektovaném Krymském poloostrově předtím varoval Sergej Aksjonov, který je šéfem tamní okupační správy.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa ATACMS použitá při útoku na Berďansk a Luhansk v říjnu 2023

Raketa ATACMS použitá při útoku na Berďansk a Luhansk v říjnu 2023 | Zdroj: Profimedia

Ruské ministerstvo obrany neuveřejnilo, nad jakým územím obrana rakety sestřelila. Jeho tvrzení nelze nezávisle ověřit, ukrajinské úřady věc nekomentovaly.

Ukrajinci poprvé použili americké rakety ATACMS. Zasáhli okupované letiště

Číst článek

„Ruská protivzdušná obrana sestřelila deset ukrajinských bezpilotních letounů, šest raket ATACMS vyrobených Spojenými státy a dvě naváděné letecké pumy HAMMER francouzské výroby,“ uvedlo ruské ministerstvo v prohlášení.

Aksjonov zveřejnil fotografii, která podle něj ukazuje nevybuchlou submunici raket ATACMS. Neupřesnil, z jakých střel pochází ani kolik raket ruská protivzdušná obrana zneškodnila.

Spojené státy v minulých týdnech tajně dodaly rakety dlouhého doletu ATACMS Ukrajině, která je zatím prokazatelně použila dvakrát. V polovině dubna to bylo pro útok na vojenské letiště Džankoj na Krymském poloostrově a minulý týden při úderu na Berďansk v Rusy obsazené části ukrajinské Záporožské oblasti.

Dodávku na pokyn amerického prezidenta Joea Bidena potvrdili američtí představitelé včetně poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana. Ukrajina se podle něj zavázala, že je použije jen v rámci svého okupovaného území, nikoliv na území Ruské federace.

Nové střely ATACMS mají se skoro 300 kilometry téměř dvojnásobný dolet proti těm, které Spojené státy dodávaly Ukrajině od loňského října, a Kyjev o ně velmi usiloval. V Bidenově administrativě se o jejich poskytnutí podle agentury Reuters debatovalo několik měsíců.

ČTK, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme