Rusové se na Krymu kvůli válce zbavují svých nemovitostí, o prodávané domy ale není zájem

Už za dob Sovětského svazu býval ukrajinský Krym oblíbeným místem rekreace pro obyvatele patnácti svazových republik. A platí to i v dnešním Rusku, které poloostrov v roce 2014 nelegálně anektovalo. Majetnější Rusové se tam teď ve velkém zbavují svých dovolenkových bytů a domů, často o ně není zájem. Jde o jeden z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet nemovitostí na realitním trhu roste také v Petrohradě

Počet nemovitostí na realitním trhu roste také v Petrohradě | Zdroj: Profimedia

Nemovitostí, které se teď na krymském realitním trhu objevily, je dnes více než dvakrát tolik než před rokem. S odkazem na údaje inzertních portálů na to poukazuje ruský exilový web Novaja gazeta Jevropa. Jelikož je prodávajících víc než zájemců, šly ceny dolů.

Kyjev by měl prověřit, zda jeho armáda nepoužila u Izjumu zakázané miny, vyzvala Human Rights Watch

Číst článek

Jak už přitom loni v říjnu uvádělo Rádio Svoboda/Svobodná Evropa, na trh se dostala i řada exkluzivních nemovitostí a honosných sídel, které předtím na běžném trhu nebyly. Jde o vily v přepočtu za stovky milionů korun.

První dopady války na Ukrajině se Krymu dotkly už loni v únoru, když ruský prezident Putin ohlásil začátek invaze. Tehdy byly zrušené všechny lety na Krym a toto omezení platí doteď.

Dalším klíčovým momentem bylo, když v létě ukrajinská armáda začala postupně osvobozovat okupovaná území a v rámci její protiofenzivy začalo přibývat útoků na ruské vojenské a strategické objekty, včetně těch na Krymu. Na začátku října se pak stal terčem i Krymský most, který spojuje poloostrov s ruskou pevninou.

Ve světle těchto událostí se lidé začali bát a s tím přišla i změna vývoje na trhu s realitami. Majitelé nemovitostí začali řešit, zda by mohli o své nemovitosti přijít, pokud by třeba Ukrajina Krym znovu dobyla.

Krym už nikdy nebude součástí Ukrajiny. Dodávky zbraní prodlužují válku, řekl chorvatský prezident

Číst článek

Nárůst v dalších regionech

Nabídek přibylo také v Bělgorodské oblasti, tedy v regionu, který sousedí s Ukrajinou a v posledních měsíců jsou častým terčem úderů tamní objekty ruské armády. V této oblasti počet prodávaných nemovitostí stoupl jeden a půl krát.

Není to však pouze záležitost příhraničních regionů. Data největší ruské banky Sberbank uvádějí, že i v Moskvě a okolí byl v listopadu vystavený na prodej největší počet bytů za poslední čtyři roky. Stejná situace byla loni v srpnu a září také v Petrohradě a sousední Leningradské oblasti. V Petrohradě lze dokonce pozorovat nárůst o 34 procent.

Velký podíl na tom má pravděpodobně fakt, že řada lidí emigrovala – ať už z politických, ekonomických důvodů nebo zkrátka v obavách z mobilizace.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme