Stát by měl proti placeným spolupracovníkům Ruska přitvrdit, míní bezpečnostní analytik Máca

Podle Bezpečnostní informační služby ruský agent v Česku platil vysoké částky za šíření propagandy, která se týkala války na Ukrajině, a využil k tomu i veřejně známé osobnosti. „Není to žádné překvapení. Podobný případ byl odhalen na Slovensku, kde tajná služba natočila vojenského přidělence ruské ambasády s redaktorem jednoho z proruských webů, jak mu předává peníze. Bylo jasné, že se to děje i u nás,“ říká bezpečnostní analytik Roman Máca.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát ale podle něj dělá málo pro to, aby k šíření propagandy nedocházelo. „V tom pokulháváme. I když se tyto věci odhalí, tak se ten pracovník ministerstva zahraničí propustí a celé to utichá. V tom bychom měli přidat,“ dodává s odkazem na případ dlouholetého zaměstnance ministerstva spolupracujícího s ruskou rozvědkou, kterého loni na podzim odhalila BIS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Šárky Fenykové. Hostem je Roman Máca, bezpečnostní analytik

Před soud se sice začínají dostávat lidé, kteří schvalují ruskou invazi, šíří poplašné zprávy a nenávist vůči Ukrajincům, ale je to jen špička ledovce a lidé s vyhraněně proruskými názory podle průzkumů představují zhruba pět procent populace.

„Zaštiťují se tím, že mají vlastní názor a že máme svobodu slova. Ale co s ní má společného to, když někdo za úplatu šíří propagandu režimu, který nám vyhrožuje jadernou válkou. Je třeba rozlišovat, když jde o nějakého pomatence, anebo někoho, kdo systematicky spolupracuje s ruskými tajnými službami.“

Právě proti placeným spolupracovníkům Ruska by prý měl stát přitvrdit, připouští ale, že z hlediska pravidel právního státu je to obtížné.

Pekli koláče, pomáhali s integrací a pracovali pro Rusy. Britové viní tři Bulhary ze špionáže

Číst článek

„Když tu někdo bude točit reportáže zaměřené proti České republice pro ruskou televizi a pomáhat Putinovu režimu, tak je to nelegální, ale u soudu je to těžké dokázat. Myslím, že je to systémová chyba a komplexní záležitost, kterou nelze vyřešit úpravou zákona. Ale většina lidí to i podle výzkumů vnímá jako problém,“ soudí.

Rusové zkouší, co se chytne

Šéf BIS Michal Koudelka varoval na začátku června, že ruská propaganda využije v Česku témata, která si už otestovala na Slovensku. Podle Mácy se témata proruské scény v obou zemích překrývají, ať už jde o konec podpory pro napadenou Ukrajinu, či touhu získat levný plyn z Ruska.

„Ruská propaganda vyzkouší sto různých metod a typů obsahů a to, co se chytne, tak rozvíjejí dál. Na Slovensku dominuje heslo ‚už ani náboj na Ukrajinu‘ a ‚nenecháme zatáhnout Slovensko do války‘. A víme, co se dělo u nás před prezidentskými volbami,“ připomíná.

Ve Slovinsku zadrželi dva lidi kvůli špionáži pro Rusko. Vydávali se za obchodníky

Číst článek

Hlavním favoritem slovenských voleb je Robert Fico, který podobná témata v kampani využívá. Máca se ale domnívá, že v jeho případě jde o pragmatickou volbu a způsob, jak za každou cenu uspět ve volbách.

Důvodů, proč má ruská propaganda a dezinformace větší úspěch na Slovensku než v Česku, je podle Mácy více. Obecně prý má propaganda autoritářských režimům větší potenciál v chudších zemích, protože využívá nespokojenosti obyvatel.

„Velmi dobře je na tom naopak Finsko, které má s Ruskem vlastní zkušenost a také vysokou životní úroveň. To se odráží také v úrovni vzdělání a celkově odolnosti té společnosti. Ale když se někde lidem žije hůře – byť mnohem lépe, než by se jim žilo v ruské gubernii –, tak je snadněji přesvědčíte, že je vše špatně. Bohužel Česko má blíže ke Slovensku než k Finsku,“ konstatuje.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus výše.

Šárka Fenyková, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme