Útok v Krasnogorsku bych spíš vztáhl na nevraživost Islámského státu vůči Rusku, říká analytik

K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Celkem bylo zadrženo 11 lidí. Údajně u nich byly nalezeny tádžické pasy. „Byť má Islámský stát základnu v Afghánistánu, snaží se o vytvoření chálífátu v té oblasti,“ říká pro Český rozhlas Oldřich Bureš, vedoucí Centra bezpečnostních studií na Metropolitní univerzitě v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř z požáru stoupá nad hořící koncertní halu Crocus City Hall po střelbě u Moskvy, Rusko, 22. března 2024

Kouř z požáru stoupá nad hořící koncertní halu Crocus City Hall po střelbě u Moskvy, Rusko, 22. března 2024 | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Co nasvědčuje tomu, že za krveprolitím v Krasnojarsku jsou skutečně islamisté z Islámského státu?
To hlavní je, že se k tomu Islámský stát sám přihlásil. Plus i způsob provedení, a to znamená maximalizace civilních obětí na koncertě, odpovídá stylu útoku, který Islámský stát, respektive jiné džihádistické skupiny v minulosti páchal.

Útok je pro Putina nepříjemný. Za tvrdý režim slíbil bezpečí, které ale neudržel, říká analytik Dvořák

Číst článek

Veteráni zásahové protiteroristické jednotky alfa přirovnávají útok v Krasnojarsku k přepadení moskevského divadla, které si v roce 2002 vyžádalo životy 130 rukojmích. A také přepadení školy v Oseckém městečku Beslan. Tehdy v roce 2004 při teroristickém útoku zahynulo přes 330 lidí. Vidíte tady i vy společné znaky?
Společné znaky jsou z toho, že skutečně teroristé, kteří chtějí maximalizovat počet civilních obětí, útočí na veřejná prostranství, ať už jsou to stadiony, o koncertní sály. Není to jenom případ Ruska. Můžeme vzpomenout na jeden z nejkrvavějších útoků v Paříži v roce 2015. Takže je to prostě něco na co se teroristé zaměřují.

Rozdíl je v tom, že starší útoky v Rusku byly páchány čečenskými, původně alespoň spíše separatistickými skupinami, kterým šlo o nezávislost Čečenska. Kdežto toto jsou skutečně islamisticky orientované skupiny.

Naznačují něco nalezené pasy občanů Tádžikistánu?
To je jedno z dalších možných potvrzení toho, že za tím skutečně stojí Islámský stát, protože byť má základnu v Afghánistánu, tak se snaží o vytvoření chalífátu v té oblasti regionu. A to znamená, že v jeho řadách je mnoho Tádžiků a Uzbeků a případně páchá teroristické útoky. Nedávno i v Íránu, kde zabili více než 100 lidí. Takže mají regionální ambice a rekrutují v tomto regionu.

Počet obětí kvůli útoku u Moskvy stoupl na 133. Bezpečnostní složky zadržely jedenáct lidí

Číst článek

Mohlo jít o odvetu za nedávný policejní zátah proti údajným radikálům v Ingušsku?
To si nedovolím spekulovat. Podobně se diskutuje o tom, že po amerických a nejen amerických varování z osmého března v Rusku zatkli některé teroristické příslušníky Islámského státu, kteří plánovali útok na synagogu.

Spíš bych to vztahoval k dlouhodobější historii útoků Islámského státu a nevraživosti vůči Rusku poté, co jednoznačně podpořilo režim Bašára Asada v občanské válce v Sýrii. Ruské jednotky, ať už regulérní nebo žoldnéřské pak otevřeně útočily na Islámský stát.

Čtyři podezřelí z pátečního útoku byli zadrženi v Brjanské oblasti na západě Ruska, tedy v blízkosti hranic s Ukrajinou a Běloruskem. Může to naznačovat opravdu jich napojení na Ukrajinu, jak si to interpretuje FSB?
Je příliš brzo zatím spekulovat, kdo za tím všechno mohl stát. Ale z mého pohledu, aspoň, pokud se skutečně prokáže, že to je primárně akce a Islámského státu, tak si dovolím tvrdit, že pravděpodobnost napojeni na Ukrajinu je nulová. Vzhledem k tomu, že na sebe nemají žádné vazby, ať ideologické nebo politické. Z mého pohledu to pravděpodobné není. Ale jako u všech teroristických útoků, je potřeba počkat na další vyšetřování.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme