Požáry se přesunuly na východní pobřeží Řecka. Situace na Rhodosu se zlepšuje

Nepolevující silný vítr a teploty přesahující 40 stupňů ve stínu stále živí oheň v Řecku. Požáry se přitom posunuly na východ země, kde spalují továrny, farmy a soukromé domy. Ohrožují i populární turistická letoviska. Naopak se zdá, že nejhorší má za sebou ostrov Rhodos.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejhorší situace panuje v pobřežních oblastech východního Řecka, a to především v regionu Magnesia kolem měst jako Volos nebo Nea Anchialos. Kousek odtud se přitom nachází shluk klášterů Meteora. Tyto pravoslavné kláštery jsou postaveny na pískovcových skalách, které by mohly tyto kulturní skvosty ochránit.

Bioklimatolog Trnka: Požáry řeckého rozměru u nás neočekávám. České Švýcarsko se ale opakovat může

Číst článek

Úřady z oblasti stále evakuují obyvatele, mnozí z nich před ohněm ujíždějí i přes moře na motorových člunech. Mluvčí tamních hasičů k požárům řekl, že jeho lidé v terénu nasazují nadlidské úsilí, ale ani to zatím nestačí.

Ve městě Nea Anchialos se oheň dostal až k tamnímu muničnímu skladu, který patří řeckému elitnímu letectvu. Explodovala tam munice používaná pro stíhací stroje F-16. Letecká základna je od tohoto skladu přitom vzdálena jen čtyři kilometry. I proto armáda z preventivních důvodů odsud několik stíhaček přesunula na jiná letiště.

Podle starosty Achillease Beose z regionálního hlavního města Volos lidé slyšeli desítky výbuchů, které v blízkosti skladu vymlátily okna a způsobily mezi obyvateli paniku. Volos je od Nea Anchialos vzdáleno vzdušnou čarou jen nějakých 19 kilometrů. I zde ale lidé explozi slyšeli, což dokazuje, jak mohutná byla.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Povzbudivé zprávy přicházejí z ostrova Evia, kde se podle úřadů podařilo oheň dostat pod kontrolu. Zkrotit se ho podařilo i hasičům na ostrově Korfu. Výstraha před extrémním rizikem požárů tam bude ale platit i v pátek, a to v šesti oblastech, což je jen o jednu méně než předcházející den.

Lepší situace na Rhodosu

Na Rhodosu, odkud úřady musely evakuovat na 20 tisíc turistů, je situace také o poznání lepší, hasiči tam ale stále bojují s požáry v těžko přístupném horském terénu. Záběry z dronů každopádně odhalily úplnou zkázu značné části tohoto ostrova. Spálená země se na mnoha místech táhne právě z hor až k pobřeží. Civilní ochrana nicméně oznámila, že se obyvatelé a turisté mohou vrátit do některých dříve evakuovaných obcí na východě Rhodosu. Jedná se například o střediska Vati či Gennadi.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis oblast kolem Středozemního moře před pár dny označil za epicentrum globálního oteplování. Tuto oblast zasáhla nebývalá vlna veder a sucha. Stejně jako v Řecku tak oheň pustoší země jako Itálie, Španělsko, Portugalsko, Chorvatsko, Bulharsko nebo také Alžírsko, kde zatím evidují nejvíce obětí, a to skoro čtyřicet.

To vše se děje ve chvíli, kdy vědci označují letošní červenec za nejteplejší od roku 1940. Jiní odborníci jdou dokonce ještě dál. Například klimatologové z Kopernikova centra pro klimatickou změnu při Evropské unii tvrdí, že takové teplo už nebylo 120 tisíc let. S varováním se přidal i generální tajemník OSN António Guterres, který řekl, že lidstvo teď nečelí globálnímu oteplování, ale globálnímu varu.

Eduard Freisler Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme