Putin má novou zbraň. Chce konfiskovat západní majetek, kterým bude obdarovávat oligarchy

Ruský prezident Vladimir Putin vyhrožuje zabavením západních aktiv a zároveň plánuje urychlit privatizaci. Mohl by tak obdarovat nové milionáře, kteří jeho režim podporují. Podle španělského listu El País je vyvlastňování novou zbraní Kremlu.

Svět ve 20 minutách Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin vyhrožuje zabavením západních aktiv (ilustrační foto) | Foto: Turar Kazangapov | Zdroj: Reuters

Ruská vláda pohrozila, že zkonfiskuje západní majetek na svém území v případě, že Spojené státy a Evropská unie zabaví ruský majetek zmrazený v důsledku invaze na Ukrajinu. Kreml současně vyvíjí nátlak na ruské občany tím, že si přivlastňuje jejich majetek, pokud jsou usvědčeni z kritiky ruské armády nebo z vyhýbání se odvodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Tato politika vyvlastňování se paradoxně kryje s vlnou částečných privatizací, kterými se Kreml snaží získat co nejvíce peněz na válku s Ukrajinou. Nové příjmy poslouží také k upevnění podpory ze strany Rusů, kteří těží z toho, že otevřeně projevují svou loajalitu Putinovi.

Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu minulý čtvrtek schválil zákon, který by umožnil poskytnout zmrazená ruská aktiva Ukrajině. Kreml přislíbil odvetu, pokud by Západ k tomuto kroku nakonec přistoupil.

Evropská unie a Spojené státy se zatím nerozhodly vzhledem k nedostatku zahraničního kapitálu, který by tento krok mohl způsobit. Moskva ale varovala, že miliardy západních aktiv, které jsou dosud uvězněny na ruských účtech, zůstanou trvale v rukou Kremlu.

Zabránění vyvádění peněz

Ruská centrální banka zavedla na začátku války takzvané účty typu C, „aby zabránila vyvádění finančních prostředků a aktiv z Ruska obyvateli nepřátelských zemí,“ cituje odůvodnění El País.

Na tyto účty byly převáděny transakce mezi rezidenty a nerezidenty, aby tyto peníze zůstaly v Rusku až do odvolání.

Kanada oznámila nové sankce proti Rusku. Bude blokovat i představitele společností z Kypru

Číst článek

Státní tisková agentura Ria Novosti nedávno uvedla, že západní aktiva na ruských účtech mají hodnotu přibližně 288 miliard dolarů. Číslo je ale třeba brát s rezervou: ze zhruba 220 miliard připisovaných evropským zemím pochází více než 98 miliard z Kypru, oblíbeného daňového ráje superbohatých Rusů. Oligarchové v současnosti využívají ostrovní stát k tomu, aby se vyhnuli západním sankcím.

Putin loni v dubnu podepsal dekret, který jeho vládu opravňuje „dočasně“ převzít kontrolu nad aktivy zahraničních společností v Rusku. „Cílem dekretu je vytvořit kompenzační fond pro případné přijetí odvetných opatření proti nezákonnému vyvlastnění ruských aktiv v zahraničí,“ uvedl tehdy Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Západní společnosti, které neutekly v prvních měsících války, se ocitly v pasti. Mnoho firem se rozhodlo převést své dceřiné společnosti k ruským partnerům a dodavatelům za snížené ceny s možností návratu v budoucnu. Takové rozhodnutí je podle zdrojů z odvětví „stále na stole“.

Trest za kritiku války

V prosinci 2022 ruská vláda nařídila, že prodej aktiv musí doprovázet padesátiprocentní sleva oproti jejich tržní hodnotě. O tři měsíce později stanovila, že nejméně pět procent z této ceny musí být použito na financování rozpočtu.

V červnu ruský prezident podepsal další dekret, jehož prostřednictvím má vláda právo koupit jakákoli západní aktiva „za sníženou cenu“, pokud se domnívá, že společnost odešla s výraznými ztrátami nebo že se zhoršilo její řízení.

Pro Rusy je jejich stát říší strachu. Mnozí mají pocit, že už je hůř než za Stalina, věří komentátor Dvořák

Číst článek

„Pokud společnost neplní své závazky, spadá do kategorie špatných společností. Co s jejím majetkem uděláme potom, je naše věc,“ cituje Peskova El País.

Ruský ministr financí Anton Siluanov ohlásil na letošní rok program částečné privatizace třiceti podniků, v nichž ale stát neztratí většinové postavení. Siluanov neřekl, o které firmy se jedná, a stanovil pouze skromný cílový příjem – v přepočtu na dolary zhruba 13 milionů.

Má to ale háček: loni byl cíl podobný, jenže konečný příjem kolem 320 milionů dolarů byl mnohonásobně vyšší. Ruské úřady používají zabavování majetku jako nástroj k zesílení vnitřní represe.

Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin a vedoucí představitelé parlamentních frakcí tento týden předložili návrh zákona o zabavování majetku občanů, kteří kritizují válku na Ukrajině.

Iniciativa předpokládá zabavení peněz, cenností a dalšího majetku osob obviněných z úmyslného šíření „nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil“, včetně kritiky úmrtí civilistů při bombardování, a „veřejného vyzývání k extremistickým aktivitám“, za které se považují zejména pouliční demonstrace.

„Každý, kdo se snaží zničit Rusko a zrazuje ho, musí podstoupit zasloužený trest a nahradit škody způsobené zemi na úkor svého majetku,“ uzavírá španělský El País slovy předsedy Státní dumy Volodina.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Svět ve 20 minutách, připravily Alžběta Jurčová a Tea Veseláková.

Tea Veseláková, Alžběta Jurčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme