Nemocnici v ukrajinském Dubnu pomáhají s dodávkami elektřiny střešní fotovoltaické panely

Ruská válka poničila i některé velké solární elektrárny na Ukrajině. Ty větrné jsou zase často na územích, která okupuje Rusko. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů tak na Ukrajině klesla. Postupně se ale fotovoltaické panely začínají objevovat na střechách. Už přes půl roku soláry vyrábí elektřinu i pro nemocnici ve městě Dubno na severozápadě Ukrajiny.

Od zpravodajky z místa Dubno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S ředitelem a hlavním lékařem dubenské nemocnice stojíme před jednou z budov a díváme se na solární panely. Máme štěstí, dnes je zároveň i slunečno. Ředitel má aplikaci, ve které sleduje každodenní výrobu. Přes zimu vyrábí solární panely asi deset procent energie pro nemocnici, přes léto je to třetina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jany Karasové z ukrajinského Dubna

Ředitel Viktor Krasovsky mne vede do sklepa, kde mají řídící jednotku celé střešní elektrárny, ale také protiletecký kryt se 30 lůžky a vybavenou ošetřovnou. Město zatím naštěstí nebylo pod přímým leteckým útokem, aby sem museli ležící pacienty opravdu stěhovat.

„Přes den máme stabilní spotřebu elektřiny, která kopíruje to, kdy svítí slunce. Přes den operujeme, vyšetřujeme, funguje rentgen. To je dobré, protože tím neplýtváme vyrobenou energií,“ popsal pro Radiožurnál ředitel.

Změny přišly po zkušenostech z loňské zimy, vysvětluje starosta Dubna Vasyl Antonjuk: „Minulá zima pro nás byla katastrofální. Zažili jsme, že válka přináší mnoho smutků a problémů. A hlavně problémy se zajištěním elektřiny. Od té doby jsme udělali zásadní změny. Když budou výpadky elektřiny, tak nemocnice bude dál fungovat. Máme v ní autonomní zdroj energie, generátory, solární panely.“

‚Nemůžeme je nechat zmrznout.‘ Pomoc potřebuje skoro polovina lidí na Ukrajině, peněz je stále méně

Číst článek

Podobně na Ukrajině přemýšlí stále více starostů, potvrzuje šéf oddělení energetiky ukrajinské neziskové organizace Ecoaction Kosťantyn Krynytskyj.

„Jsou více otevření, hlavně pokud mluvíme o městské kritické infrastruktuře, jako jsou nemocnice a vodárny. Tak pracují na projektech solárních elektráren a tepelných čerpadel pro tato zařízení. Po ruské invazi vidíme zrychlení rozvoje omluvitelných zdrojů v Evropě kvůli cenám energii, ale taky na Ukrajině kvůli poškození energetické infrastruktury. A taky proto, že je to otázka bezpečnosti,“ popsal Krynytskyj.

Solární panely jsou nejen pojistka při výpadcích elektřiny po ruských útocích. Městu navíc šetří peníze. Třeba i na to, aby v nemocnici rozšířili rehabilitační oddělení, jak plánuje ředitel Krasovsky.

„Na rehabilitaci a léčení přijíždí i vojáci z celé Ukrajiny. Rehabilitují po úrazech, řešíme neurologické problémy, na chirurgii a traumatologii léčíme taky rány po explozích,“ dodal.

I rehabilitační oddělení by mělo mít na střeše solární panely. Město na ně spoří peníze, ale doufá, že mu i tentokrát pomůžou zahraniční partneři.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme