Vrtulníky Venom jsou modernější než Mi-25. Problém je v tom, že je kromě USA nikdo nemá, říká analytik

Armáda převzala další dva americké vrtulníky. Celkem Česko nakoupilo osm víceúčelových helikoptér Venom a čtyři bitevníky Viper v hodnotě více než 17 miliard korun. Stroje nahradí ruské Mi-24. Podle analytika Milana Mikuleckého mají ale zásadní nevýhodu v tom, že je nikdo kromě Spojených států nevyužívá. Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) kritiku ale odmítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve čtvrtek dorazil do Česka první vrtulník Venom. Další vrtulníky z Ameriky jsou na cestě. Jedná se ale o raritu ve středoevropském prostoru – stroje totiž dosud používá jenom americké námořnictvo a ve výzbroji jiných evropských zemí nejsou.

„To je na tom nákupu de facto špatně… Tento obchod jde za panem ministrem Metnarem a jeho tehdejším námětkem Říhou. Byla za něj vyměřena i rekordní pokuta půl miliardy a je poměrně překvapivé, že nenastalo žádné personální zemětřesení,“ říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.

Česko má první vrtulník Venom z USA. Nahradí Mi-24, které může dostat Ukrajina, naznačila Černochová

Číst článek

„Problém je v tom, že jediným uživatelem tohoto vrtulníku je v současné době americká námořní pěchota. A pokud nakupujete nějakou výzbroj, tak vždy, kromě celé řady jiných parametrů, se díváte na to, kdo je vaším nejčastějším partnerem v operacích,“ vysvětluje.

„Takže pokud pan ministr Metnar plánoval nějaké útočné operace v Indo-Pacifiku a pořízení útočné letadlové lodi, tak potom je tento typ vrtulníku skvělá volba. Pokud to ale armáda neplánuje, tak je to trochu problém,“ pokračuje.

Nevýhoda spočívá zejména při konfliktech v zahraničí, jichž by se česká armáda případně účastnila. V jejich případě je totiž zapotřebí mít přístup k logistice americké námořní pěchoty. Pokud ale Spojené státy americké nemají v místě konfliktu svoje jednotky, které využívají stejnou výzbroj, nemají důvod tam udržovat svůj logistický řetězec.

Kdo je Milan Mikulecký:

Do roku 2013 pracoval v soukromém sektoru, i s přesahem do bezpečnosti. Na ministerstvu obrany působil od roku 2013 do roku 2018 jako ministerský rada a poradce ministrů Vlastimila Picka (nez.) a Martina Stropnického (ANO 2011). Po nástupu ministryně Karly Šlechtové (ANO 2011) na vlastní žádost odešel. Od roku 2018 až dosud pracuje jako bezpečnostní poradce v Abú Dhabí. Ve volném čase je stále aktivním pilotem.

„Je to i problém, pokud jde o společné akce s dalšími partnery v zemích NATO,“ dodává analytik.

„Určitě bylo správné jít cestou vyřazení sovětské techniky a přechodu na americkou, ale zanechává to trochu pachuť. Teď už s tím nikdo totiž nic nenadělá,“ říká Mikulecký s tím, že vrtulníků se už „zbavit“ nejde a naopak se jim budou muset přizpůsobit třeba některé doktríny.

Přesto by v budoucnu Česká republika nemusela být jedinou zemí v Evropě, která bude tyto vrtulníky využívat. „Do stejného neštěstí jako my se dostane totiž i Slovensko, které je získá v podstatě darem,“ dodává bezpečnostní analytik.

Moskva už pravděpodobně finančně nepodporuje wagnerovce, tvrdí britské ministerstvo obrany

Číst článek

Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ale kritiku odmítá. „Nebudu se vyjadřovat k laickým názorům. Po ruské agresi na Ukrajině se vynořilo mnoho samozvaných odborníků bez zkušeností v oblasti obrany a bezpečnosti. Pan Mikulecký krátce působil na Ministerstvu obrany jako poradce, a to bez znalostí ani reálných zkušeností v této oblasti. Jeho působení v rezortu nijak modernizaci armády nepřispělo,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

„Vrtulníky vybrala expertní skupina, která byla složena z vojenských pilotů vrtulníků a odborníků Armády České republiky právě proto, aby naplnili požadavky Armády České republiky,“ dodal.

Konec závislosti na Rusku

Výhodou amerických vrtulníků je zejména to, že se s jejich pomocí zbaví Česko závislosti na dodávkách náhradních dílů pro letectvo z Ruska, kterým se při používání sovětských strojů dá vyhnout jen těžce. Ty jsou totiž často nespolehlivé.

V Náměšti přistál transportní letoun americké armády. Přivezl vrtulníky Viper

Číst článek

„Kromě toho, že to byl problém spíš z České strany, že jsme nebyli schopni pořizovat některou výzbroj pro tyto vrtulníky, konkrétně řízené střely, tak se i zásadním způsobem zvýší schopnost našeho vrtulníkového letectva,“ říká Milan Mikulecký.

Vrtulníky Viper jsou podle něj z hlediska výzbroje plně schopné ty staré sovětské nahradit. Důvodem je i modernější technologie, která starým Mi-24 chybí – a to i přesto, že americké vrtulníky vycházejí z modelu z poloviny 60. let.

„Je to vrtulník po kompletní modernizaci. Má naprosto jiné motory, než ten z 60. let, má naprosto jinou avioniku a elektroniku,“ říká.

Venomy ale přepraví méně lidí než ruské Mi-24. „Pokud jde o schopnost transportovat výsadek, které měly ty sovětské řady Mi-24, tak samozřejmě tu schopnost nemá. Je to ale o naprosto odlišné filozofii, kterou mají západní armády a kterou sice měl i Sovětský svaz, ale kterou Rusko ve finále opustilo také.

Petr Král, Johann Foss, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme