Rusko není skutečnou hrozbou. Čína silovou politikou korumpuje Západ, myslí si diplomat Petr Kolář

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo pochválil předsedu senátu Miloše Vystrčila (ODS) za plánovanou cestu na Tchaj-wan. „Možná to odnesou české firmy, které v Číně investují, ale celkový zájem státu tím ohrožen nebude,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu bývalý velvyslanec v USA a Rusku, diplomat Petr Kolář.

20 MINUT RADIOŽURNÁLU Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kolář, bývalý diplomat

„Když Číně nevyjde bič, uplatní cukr,“ upozorňuje Petr Kolář | Foto: Kateřina Cibulka

Návštěva amerického ministra zahraničí Pompea v Česku měla podle Petra Koláře důležitý význam. Pompeúv projev v Senátu nesl podle něj jasné poselství: „Jste naši spojenci a vážíme si vás, ale máme starost, abyste se nedostali do pasti, která byla nastražena.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Sdělení Mike Pompea bylo srozumitelné: jste naši spojenci, ale máme o vás starost, říká diplomat

Americké obavy a zájmy souvisí s dostavbou jaderné elektrárny v Dukovanech, opravami v Temelíně a se zaváděním sítě 5G. Americký prezident Donald Trump se začíná jasně profilovat proti Číně a Rusku, které mají podle Pompea zájem na oslabení evropské demokracie. „Rusko je problematický faktor, iritant, ale není to ekonomický gigant. Není pro nás skutečnou hrozbou,“ myslí si diplomat Kolář.

Čínský apetit

Tou podle Koláře začíná být Čína. „Má obrovské finanční prostředky a apetit růst. Silovou politikou korumpuje lidi na Západě a nabízí alternativní model k demokracii: Čína je komunistická mocnost a roste a ekonomika funguje,“ říká Kolář.

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo na návštěvě v české horní komoře parlamentu. | Zdroj: Reuters

V této souvislosti Mike Pompeo pochválil předsedu Senátu Vystrčila za plánovanou cestu na Tchaj-wan. „Pan předseda projevil odolnost a statečnost. Podpora ze strany důležitého strategického spojence je cenná a znamená hodně i lidsky,“ podotýká Kolář.

Na této cestě si americká strana může otestovat, jak bude Čína reagovat. „Když Číně nevyjde bič, uplatní cukr. Pokud má nějaké zájmy v Evropě, chvíli bude hudrovat. Možná to odnesou české firmy, které v Číně investují, ale celkový zájem státu tím ohrožen nebude,“ tvrdí Kolář.

Makropulos Lukašenko

Ohledně pozice běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka si Kolář tak jistý není: „Lukašenko je taková věc Makropulos: když už si říkáte, že není možné, aby v současné Evropě fungoval, vždy to nějak dá a pokračuje dál.“ Tentokrát to podle Koláře přehnal, což bude mít následky v podobě sankcí na jeho blízké okolí.

„Dosud na sebe má napojené vazaly. Jakmile jim přestane být užitečný a začne jim škodit, může se ledovec začít hroutit. Běloruská společnost se emancipuje, je inspirovaná Ukrajinou a podporou Západu. Lukašenkovi zvoní hrana – ta ale může zvonit ještě dlouho,“ říká Kolář.

Vladimír Kroc, Tereza Škoulová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme