Poslanci schválili reformu penzí. ‚Porušení jednacího řádu se stalo normou,‘ kritizovala vládu Schillerová

Přijato. O sporných vládních změnách v penzích poslanci hlasovali ve středu od 12.30. Pevný čas stanovila Sněmovna podle návrhu koalice navzdory odporu opozice. A návrh prošel. Důchodovou novelu schvaluje dolní komora ve třetím dějství. Opoziční hnutí ANO a SPD se proti reformě vymezily.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:02 26. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna při projednávání návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Poslanci schválili reformu penzí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hnutí ANO cítí podle šéfky klubu Aleny Schillerové povinnost obrátit se na Ústavní soud, pokud projde penzijní reforma i přes Senát a prezidenta Petra Pavla. „Důchodci nikoho jiného, kdo by se jich zastal, nemají,“ řekla.

Opoziční hnutí SPD je připraveno na podnětu Ústavnímu soudu spolupracovat, vyplynulo z vyjádření šéfa klubu Radima Fialy. „Pětikoalice právě obrala důchodce, současné i budoucí,“ podotkl.

Důchodový systém skončil za první pololetí v deficitu 40,3 miliardy korun, vyplývá z údajů ministerstva

Číst článek

Sněmovna předlohu schválila hlasy 86 ze 155 přítomných poslanců, proti jich bylo 69. Pro novelu zvedli ruku zákonodárci všech pěti koaliční stran i nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). Proti hlasovali všichni opoziční poslanci.

270 vystoupení

Zvolená procedura při projednávání vládní penzijní novely ve Sněmovně je podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba v souladu s dřívějšími výroky Ústavního soudu, komentoval na tiskové konferenci po zasedání.

O novele podle Jakoba poslanci jednali 38,5 hodiny. Projevy poslanců s přednostním právem podle něj trvaly polovinu této doby. „V průběhu jednání bylo víc než 270 vystoupení, v rámci jednotlivých čtení vystoupilo víc než 115 různých poslanců, celkově z tohoto počtu to bylo víc než 70 procent opozičních poslanců,“ uvedl.

Pravidla předčasných důchodů budou zřejmě přísnější a řádné lednové valorizace penzí čeká zpomalení. Nynější mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, má nahradit dočasný přídavek. Změny přinese možná už od září vládní novela, kterou ve středu schválila hlasy koaličních poslanců.

Opozice neprosadila zamítnutí předlohy, její vrácení k opětovnému projednání do druhého čtení ani pozměňovací návrhy. Úpravy vesměs měly ponechat všechny nebo aspoň některé parametry v nynější podobě. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Udržitelnost systému

Změny navrhované vládou jsou podle předkladatelů nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému a pro snižování zadlužení. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku. Opoziční poslanci naopak mluvili o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování.

Průměrná penze by od ledna mohla být 20 700 korun, vzrostla by o 400 korun, oznámil Jurečka

Číst článek

Schvalování sporné novely trvalo v podstatě tři jednací dny. Koalice už minulý týden prosadila omezení řečnické doby a ve středu také stanovení pevného času hlasování na 12.30. V tu dobu se do debaty hlásilo ještě 34 opozičních zákonodárců.

Zástupci opozice mluvili ohledně stanovení pevného času pro hlasování o „nových praktikách“ i o „nové totalitě“. Předkladatel koaličního návrhu, předseda klubu TOP 09 Jan Jakob naopak shrnul, jak dlouho se Sněmovna už penzijní novele věnovala, a odvolával se i na dřívější nález Ústavního soudu k možnosti obstrukcí a prosazování vůle vládní většiny. Do debaty v závěrečném kole se aktuálně hlásí 27 poslanců.

„Slyšeli jsme slovo totality, ne slovo boží. Totality. Ale možná tato totalita bude víc než slovo boží,“ řekl po hlasování předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Šéfka frakce ANO Alena Schillerová se pozastavovala nad tím, že pětikoalice podle ní určuje opozici, jak dlouho má mluvit a o čem může mluvit.

Naprostá většina změn v penzích by měla být účinná podle představ kabinetu od letošního září kromě jednoho ze čtyř parametrů zpřísnění podmínek pro předčasné důchody.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme