Česko našlo v zahraničí statisíce kusů munice pro Ukrajinu. ‚Můžeme to dodat v řádu týdnů,‘ řekl Pavel

Česká republika našla v zemích mimo Evropskou unii zdroje stovek tisíc kusů dělostřelecké munice, kterou by mohla Ukrajině dodat v řádu týdnů, pokud s partnery v USA, Německu, ve Švédsku nebo dalších zemích zajistí financování. V debatě na Mnichovské bezpečnostní konferenci to prohlásil český prezident Petr Pavel. Později dodal, že při shánění peněz na nákup této munice nepředpokládá problémy.

Praha (Aktualizováno: 18:05 17. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel

„Je třeba Ukrajinu podpořit zbraněmi a municí ze všech dostupných zdrojů,“ zdůraznil Pavel | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Identifikovali jsme půl milionu kusů munice ráže 155 milimetrů a 300 000 kusů munice ráže 122 milimetrů,“ řekl Pavel. Bruselský server Politico na počátku února napsal, že Česko se zajímá o munici od zbrojních firem například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice. Konkrétní země ale Pavel neupřesnil.

Češi dosud vybrali pro Ukrajinu přes šest miliard korun. Loni ale ochota přispívat výrazně klesla

Číst článek

„Z pochopitelných důvodů to není možné. Kdyby to tak bylo, tak by to ty země na Ukrajinu doručily samy. Z politických důvodů to ale třeba nevidí jako průchozí,“ vysvětlil český prezident.

Poznamenal, že české ministerstvo obrany a české zbrojní firmy mají díky svým kontaktům velmi dobrý přehled o dostupnosti munice a techniky ve světě.

Účast jen anonymně

Ani ministryně obrany Jana Černochová nezveřejnila, ve kterých zemích se munice nachází.

„Dokud země Evropské unie nebudou schopné dostatečně navýšit své kapacity výroby dělostřelecké munice, tak navrhujeme munici pro Ukrajinu nakoupit i z jiných zemí,“ sdělila Černochová.

„Mluvili jsme o tom i na summitu ministrů obrany zemí Severoatlantické aliance (NATO) tento týden. Konkrétnější ale být nemohu, protože země, které by na tomto projektu mohly spolupracovat, svou účast podmiňují tím, že o nich nebudeme zveřejňovat konkrétní údaje,“ doplnila.

Evropská unie loni slíbila dodat Ukrajině do března milion nábojů, ale slib může splnit nanejvýš z poloviny.

Bez finančních problémů

Pavel rovněž nečeká, že bude složité najít finance na nákup munice. Konkrétní sumu ale nezmínil. „Objem peněz bude závist na jednání s těmi zeměmi,“ naznačil.

Prezident také uvedl, že ze zkušenosti s podobnými projekty s Dánskem, Nizozemskem a Kanadou ví, že takový model nákupů funguje rychle, efektivně a spolehlivě.

„Vzhledem k tomu, jaká byla na konferenci atmosféra, tak předpokládám, že by neměl být problém sehnat dostatečné finanční prostředky, abychom tuto transakci mohli dokončit,“ dodal.

‚Rusko se nestará o lidi‘

Dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů jsou v zemích Severoatlantické aliance považovány za standardizovanou munici, která by měla být použitelná v kombinaci se zbraněmi jednotlivých členských zemí. Granáty ráže 122 milimetrů se používají například v sovětských houfnicích.

Pavel označil situaci na Ukrajině za složitou. „Situace na bojišti se od loňska významně změnila. Není dobrá,“ řekl. Poznamenal, že Rusko se z mnoha chyb poučilo, změnilo taktiku a převedlo hospodářství na válečnou úroveň.

Ukrajinské jednotky se stáhly z Avdijivky. Část vojáků byla zajata, připustil velitel a neupřesnil počet

Číst článek

„Rusko se nestará o lidské zdroje a prezident Vladimir Putin pracuje na nějakém viditelném úspěchu před prezidentskými volbami,“ řekl Pavel.

Podle hlavy českého státu se proto Západ v pomoci Ukrajině musí zlepšit. „Je třeba Ukrajinu podpořit zbraněmi a municí ze všech dostupných zdrojů,“ řekl. Dodal, že tak jako je Ukrajina inovativní na bojišti, musí Západ podobně přistupovat ke zbrojním zdrojům, které je nutné hledat všude.

Pavel také uznal, že pokud jde o množství munice a zbraní, pak Západ zřejmě Rusko nepřekoná.

„Můžeme ho ale překonat technologicky a novými řešeními. Tady mají spojenci velký prostor pro uplatnění. Bavili jsme se, jaká technologická řešení můžeme Ukrajině nabídnout, ať už bezpilotní prostředky, ale také ty námořním a tak kompenzovat nedostatek množství,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme