Z podhodnocených pracovníků zbytečnými lidmi. Jste neviditelní, vzkazuje vláda kuchařkám či školníkům

Nekonečná vládní snaha přivést do státního rozpočtu alespoň nějaké peníze začíná v posledních týdnech působit už jen absurdně. Místo toho, aby se vláda pokusila přiblížit běžným demokratickým zemím úrovní zdanění, aby myslela i na příjmovou, nejen výdajovou stránku rozpočtu, chaoticky hledá, kde koho nebo co škrtnout, nebo jak ohnout předvolební sliby.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní jídelna

Školní jídelna | Zdroj: Shutterstock

Dobře to ilustruje situace ve školství. Premiér sice mluví o tom, že má být Česko centrem vzdělanosti, jeho pravá ruka Zbyněk Stanjura však nutí všechna ministerstva šetřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Z podhodnocených pracovníků zbytečnými lidmi. Vláda kuchařkám, uklízečkám nebo školníkům vzkazuje – jste neviditelní

Ve školství se mělo původně škrtat celých 30 miliard, nakonec si resort polepší – avšak jen trochu, o čtyři miliardy.

To znamená, že původní sliby na zvyšování platů pedagogům a pedagožkám na úroveň 130 procent průměrné hrubé mzdy zůstanou nenaplněny a reálně budou pedagogové brát příští rok asi 113 procent této mzdy.

A nepedagogičtí pracovníci, jako jsou vychovatelé nebo školní asistenti, nedostanou oproti slibům v původním, nepřepsaném vládním prohlášení přidáno nic. Ba co hůř: některým hrozí dokonce ztráta pracovního místa.

Hodinová výstražná stávka proběhne 17. října na vysokých školách. Chtějí víc peněz

Číst článek

Stávková pohotovost?

Kdo se někdy díval na nástupní i dlouhodobé platy školníků, kuchařek nebo uklízeček, musel si položit otázku, jak lze za takovou mzdu vůbec vyžít, či dokonce: jestli má práce za takto malé peníze smysl.

Pracovníci a pracovnice školních jídelen berou podle tabulek 123 korun na hodinu. To je necelých 20 tisíc měsíčně. A to za práci, bez které se jednoduše naše děti neobejdou a na které jsme i my závislí.

Ředitelé škol uvádí, že sehnat lidi právě na tyto pozice je náročné. A že je také musí doplácet – tak nízká mzda v dnešní době nestačí. Školy tak tento typ potřebných lidí dotují. Často třeba z odměn pedagogů a pedagožek, nebo z neobsazených míst.

Nedůstojné čachrování s penězi na vzdělávání ukazuje, jak málo vláda zvládá dodržovat i své vlastní proklamace a sliby. To je však jen jedna stránka věci. Tou druhou je symbolický vzkaz lidem, kteří ve školství pracují. A ten je poměrně jasný: jste pro nás neviditelní.

Exministr školství: Celý národ učitelům závidí. Realita je taková, že budou mít méně, než vláda slibovala

Číst článek

Zvláště ti, kteří patří k těm nejvíce zranitelným, těm nejvíce podhodnoceným, přesto však k zásadně potřebným. Těžko si představit, že by právě tito lidé vstoupili do stávky, přestali vařit, uklízet, starat se ve školách o finance a hospodářství.

Pokud by to totiž udělali, nastal by okamžitý kolaps. Na druhou stranu: vzhledem ke způsobu, jakým ministerstvo školství a potažmo i celá Fialova vláda k těmto lidem přistupuje, by se nějaké té stávce nebo minimálně stávkové pohotovosti nedalo divit.

Třeba by si politické elity konečně uvědomily, jak těžkou a jak důležitou pozici všechny ty kuchařky, hospodářky, uklízečky nebo školníci mají.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme