světová ekonomika

světová ekonomika v textech na iROZHLASU

|David Jakš |Ekonomika

Čínský jüan je v koši světových měn. Bude mít větší vliv než japonský jen nebo britská libra

Čínská měna se stává členem velmi úzké a prestižní společnosti, která má mimořádný vliv na světovou ekonomiku. Patří teď mezi pět nejdůležitějších a nejvlivnějších měn světa. Mezinárodní měnový fond o tom sice rozhodl už v loňském roce, ale až nyní zařadil čínskou měnu do takzvaného koše světových měn. Bankéři i finanční instituce tvrdí, že jde o velmi důležitý krok, který ovlivní světovou ekonomiku.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Čína chce na summitu G20 mluvit o růstu světové ekonomiky. S USA pak o investiční dohodě

Čínské úřady nařídily zastavit výrobu ve více než 200 továrnách v městě Chang-čou nedaleko Šanghaje. Sjíždí se tam totiž prezidenti a premiéři 20 největších světových ekonomik a čínští politici si přejí, aby nad zasedáním G20 bylo nebe hezky modré a ne zahalené smogem. Čínská vláda si od summitu slibuje hodně - třeba to, že zlepší vyhlídky na růst světové ekonomiky.

V důsledku rozmarů klimatu je nižší úroda. Ceny kukuřice i pšenice rostou

|Jan Prokeš, mad |Ekonomika

Kukuřice, pšenice, rýže. Na dostatek těchto základních plodin spoléhají obyvatelé celé planety. Aktuální vlna suchého a horkého počasí od Spojených států přes jižní a východní Evropu až po ruskou Sibiř ale žene jejich ceny na světových trzích nahoru. Dopady slabší úrody jsou v jednotlivých regionech dost odlišné.

|Karolína Koubová, Barbora Kreuzerová, Kristina Winklerová |Ekonomika

Světová ekonomika je podle MMF stále křehká. Problémy hrozí v Evropě

Vyhlídky světové ekonomiky se zlepšují, situace je ale křehká. To je závěr hodnotícího projevu generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové na konferenci ve Washingtonu. Lagardeová nezapomněla zdůraznit, že rizika přetrvávají především v Evropě. V té souvislosti upozornila zejména na problémy Španělska.

|Roman Chlupatý, Michaela Vydrová |Ekonomika

Buiter: Růst ekonomiky potáhne Indie, Čína, ale také Nigérie a Bangladéš

Hlavní ekonom Citigroup Willem Buiter ve své nejnovější zprávě tvrdí, že růst globální ekonomiky v budoucnu potáhne jedenáct takzvaných 3G zemí, mezi něž patří Indie a Čína, ale stejně tak i Nigérie a Bangladéš. Autor se odvolává mimo jiné i na demografické vyhlídky, vzdělání obyvatelstva nebo otevřenost ekonomiky.

|Roman Chlupatý, Naďa Bělovská, Lucie Maňourová |Ekonomika

Liberalizace světového obchodu má letos velkou šanci na dokončení

Nejnovější kolo liberalizace světového obchodu známé jako Doha by se do Velikonoc mohlo dočkat svého zmrtvýchvstání. Generální ředitel Světové obchodní organizace Pascal Lamy to oznámil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Zde se také sejdou zástupci nejvýznamnějších globálních ekonomik, kteří se pokusí najít základy dohody přijatelné pro všechny zúčastněné strany. Spory mezi rozvinutými a rozvíjejícími se ekonomikami brání dokončení liberalizace už deset let.

|Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová |Ekonomika

Ekonomiku bude podle expertů stále více ovlivňovat geopolitika

Růst politického vlivu Číny bude jedním z hlavních trendů ovlivňujících svět v novém roce. Shodují se na tom mnozí ekonomové a zároveň doplňují, že je třeba společně s Čínou sledovat i další rychle se rozvíjející země, a to i ty z takzvaného druhého sledu, kam patří například Indonésie. I ty totiž budou podle nich napříště stále více ovlivňovat globální struktury, které svazují dění ve světě obchodu a financí.

|Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Katarína Brezovská |Ekonomika

Nebezpečí globální měnové války nelze podceňovat, varuje ekonomka

Někteří experti tvrdí, že svět stojí na pokraji měnové války. K těmto názorům se nyní připojili i ministr financí Brazílie Guido Mantega a šéf MMF Dominique Strauss-Kahn. I podle nich se stále více vlád snaží podpořit konkurenceschopnost domácích firem na mezinárodních trzích oslabením národních měn, na což ostatní země doplácejí. Některé z nich proto reagují podobně a začíná kolotoč akce a reakce, který svět zažil už během Velké deprese ve 30. letech minulého století.