Konec lyžařské sezony komplikuje teplé počasí napříč republikou. Lanovky a vleky nejedou například v Beskydech a v západní části Šumavy. Lyžaři se tak soustřeďují do skiareálů, které ještě fungují.
Vlekaři v poslední době zaznamenávají čím dál víc neukázněných skialpinistů. Například ve středisku v krkonošské Rokytnici nad Jizerou už mají na sjezdovku kvůli bezpečnosti omezený vstup.
V Carezze si měří uhlíkovou stopu – největší podíl emisí mají sněžné rolby a vytápění. Hned za tím je spotřeba masa. „Nejdůležitější je udělat z toho všeho denní rutinu,“ radí šéf střediska.
„Je to zhruba 14 dní, co začalo pořádně mrznout, přidalo se i přírodní sněžení. Takže podmínky se rapidně vylepšily a teď už fungují celé naše hory,“ láká Libor Knot.
„Ceny ve ‚Špindlu‘ by neměly být nižší než v Rakousku, jen protože má třicet kilometrů sjezdovek a areály v Rakousku tři sta,“ říká provozovatel několika evropských horských středisek.
„Drtivá většina areálů sice šetřit bude, ale bude se to snažit dělat na věcech, které neovlivní kvalitu služeb pro zákazníky,“ říká šéf asociace horských středisk Libor Knot.
Zdražování energií se projevuje nejen na účtech domácností, ale i skiareálů. Všímá si toho sobotní Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
O víkendu otevřou střediska Buková hora, České Petrovice v Orlických horách nebo areál Hlinsko v Železných horách. Minulý víkend zahájil provoz skiareál Klínovec v Krušných horách.
Průměrná cena skipasů bude podle asociace stále nižší než v zahraničí. „Když jsme si to srovnávali se stejně velkými areály třeba v Rakousku, tak tam je průměrná cena na 1160 korunách,“ uvedl Knot.
Skiareály tak vyčerpaly veškerou sumu, kterou pro ně měl stát připravenou. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka tento krok prakticky zachránil všechny provozovatele v České republice.
„Týmy z alpských zemí, potažmo z Ameriky, vůbec nemají zájem, aby lyžařky z ‚Ostbloku‘, ať už je to Vlhová, nebo Ledecká, jezdily. Nic jim to nepřináší," tvrdí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
V tisku se v úterý dočtete, že lyžařská střediska musela kvůli epidemii koronaviru předčasně ukončit sezonu. Skiareály odhadují ztrátu na tři až čtyři miliardy, píše deník E15.
Měl to být týden, kdy budou rolby opět upravovat svahy v Lombardii. Jenže otevírání skiareálů pro veřejnost se nekoná. A to ani v regionu Benátsko, jak ještě před pár dny slibovala italská vláda.
Příští týden bude povoleno ve Slovinsku otevření skiareálů, obchodů a provozoven služeb s velikostí do 400 metrů čtverečních. Toto uvolnění ovšem bude provázet povinné týdenní testování zaměstnanců.
Podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota se zaplněností nemocnic v pohraničních oblastech nemá turistický ruch a jarní prázdniny co do činění. „Problém není na horách,“ uvedl.
Státní správa v Rakousku funguje efektivně, má jednodušší registraci pro očkování než Česko a propracovaný je i systém testování, které dělají lékárny i takzvané „checkboxy“, popisuje Tadeáš Horký.
Lyžařské areály v Česku zatím vleky a lanovky nespustí. Vláda totiž v pondělí zamítla návrh vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) na jejich znovuotevření od pátku.
Lyžařů zatím není tolik, aby byl s dodržováním opatření problém. Hodně lidí používá kukly, rozestupy dodržují minimálně délkou lyží. Úřady jsou zatím shovívavé, provozovatelé se pokuty neobávají.
Podmínkou pro lyžování je nanejvýš den starý negativní test na covid-19, výjimku mají děti do 12 let, profesionální sportovci a trenéři. Většina středisek nabízí testování přímo na místě zdarma.
Snížení mobility obyvatel je podle vicepremiéra jediný účinný nástroj, jak covidu částečně vzdorovat – po zavedení restrikcí se situace pokaždé začala lepšit.
Skiareál dostavěli dělníci v roce 2006, tehdy stál bez daně 105 milionů korun. „Tenkrát bylo hlavním záměrem oživit cestovní ruch ve Zlatých Horách i v zimní sezóně,“ uvedl starosta Milan Rác.
V případě nákladového režimu by podle Havlíčka mohla střediska získat kompenzaci 65 procent nákladů. Počítá se s tím, že mohou čerpat z programu Antivirus, měla by být také zahrnuta do COVID nájemné.
Skiareály jsou v těchto dnech mimo provoz. Jejich majitelé tak přichází o tržby, které jim běžně vydělají na celý zbytek roku. Sjezdovky jsou přitom plné lidí, kteří na technickém sněhu bobují.