Ukrajinci podle Foltýna útok v Kurské oblasti pořad rozvíjí, ale už zpomalují a vyhýbají se chybám Rusů z roku 2022. Nepředbíhají svoji logistiku, postupují velmi metodicky, byť poměrně rychle.
Nejvíce samozřejmě naříkají ti, kdo se sami označují za bojovníky za svobodu slova a zdravý rozum. Pokud by tedy právě oni nebyli paradoxně těmi, kdo racionální debatu ničí a svobodu slova nesnášejí.
Tak trochu jako „hlas volajícího na poušti“ zněla tento týden slova vládního koordinátora strategické komunikace státu Otakara Foltýna, když naléhal, aby lidé důvěřovali svým bezpečnostním institucím.
„Ruská propaganda vás nechce přesvědčit o tom, co je její pravdou. Stačí bohatě, že se znechutíte a řeknete, já na to kašlu,“ říká vládní koordinátor pro strategickou komunikaci, Otto Foltýn.
„Stát je povinen občanům vysvětlit, jaké jsou základní hodnoty a mimochodem i výhody, které požíváme tím, že žijeme ve svobodě. Teprve poté po nich můžeme chtít, aby je bránili,“ říká Otakar Foltýn.
Ruský prezident Putin naznačil spojení Kyjeva s útokem v Krasnogorsku u Moskvy. „To by museli být úplní hlupáci,“ říká bezpečnostní analytik Foltýn o teorii, že útočníci prchli přes Ukrajinu.
Na Ukrajinu dorazily první 4000 dronů, na které přispěli dárci díky českému projektu Skupina D. Lidé už na vybavení pro ukrajinskou armádu poslali přes 140 miliónů korun, přispívají i ze zahraničí.
Skupina D organizuje sbírku s cílem vybrat 100 milionů korun na 10 000 dronů s kamerou pro ukrajinskou armádu. Situace na bojišti se mění a drony hrají prim, uvedl pro Radiožurnál analytik Foltýn.
„Je pro mě naprosto neuvěřitelné, že banky odmítají poskytovat úvěry na výrobu zbraní ve prospěch obětí agrese. To je morální zvrhlost,“ říká bezpečnostní analytik Otakar Foltýnek.
Kromě polních lékárniček nebo plicních ventilátorů minulý týden Paměť národa na Ukrajinu odvezla také československou vlajku ze srpna 1968. Její symbolická cesta vedla až na frontu.
Náčelník Vojenské policie Foltýn minulý měsíc skončil ve funkci, protože nepostavil mimo službu šéfa inspekce Tomáše Voráče, což měl podle ministryně obrany udělat. Voráč na svém místě stále zůstává.
Foltýn by měl ve funkci šéfa Vojenské policie skončit v úterý, od 1. března ho má vystřídat Jiří Roček. Náčelníka Vojenské policie podle zákona jmenuje a odvolává ministr obrany.
Foltýn podpořil návrh, aby vojenskou policii převzal Roček. Ten chce pokračovat v projektech a akcích, které s Foltýnem společně připravovali. Na jmenování se shodl sněmovní branný výbor.
„Plukovník Foltýn požádal o uvolnění z funkce náčelníka vojenské policie, ministryně obrany proto v souladu se zákonem požádala předsedu výboru obrany o svolání výboru,“ sdělil Jareš pro iROZHLAS.cz.
K zvýšení ochrany svých objektů české zbrojovky přiměly opakované výbuchy areálů s uskladněnou municí v Bulharsku v loňském roce. Většina munice ale putuje na Ukrajinu.