Muž připrovnal Putina k zločincům souzeným v Norimberku. Soud v Moskvě mu uložil sedm let

Moskevský soud ve středu poslal na sedm let do vězeňského tábora aktivistu a pravidelného účastníka protestních akcí Michaila Krigera. Podle verdiktu se Kriger na facebooku dopustil schvalování terorismu a svými příspěvky vyvolával nenávist. Soud aktivistovi narozenému na Ukrajině také na čtyři roky zakázal spravovat internetové stránky.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Ruské úřady podle dostupných dat stíhají více než 500 lidí za protesty proti válce (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Důvodem k obvinění ze schvalování terorismu se staly Krigerovy příspěvky o Michailu Chlibickém a Jevgejniji Maňurovovi. Chlibický jako sedmnáctiletý v roce 2018 při sebevražedném atentátu ve služebně tajné služby FSB v Archangelsku zranil tři důstojníky, Maňurov zase v roce 2019 v moskevském ústředí FSB zastřelil jednoho pracovníka FSB a dalších pět lidí zranil, včetně jednoho kolemjdoucího. Sám při přestřelce přišel o život.

Seniorka napsala na hrob Putinových rodičů vzkaz, aby si syna ‚vzali k sobě‘. Soud jí uložil podmínku

Číst článek

Kriger si obvinění z vyvolávání nenávisti vysloužil příspěvkem z roku 2020, ve kterém podle prokurátora napsal, že prezident Vladimir Putin by měl být oběšen. Vinu odmítl, ve svém závěrečném vystoupení před soudem prohlásil, že pokládá obvinění za příspěvky na sociálních sítích za formální, ale ve skutečnosti ho chtějí zavřít za to, že se staví proti válce a podporuje Ukrajinu.

„Pokládám tuto válku (Ruska proti Ukrajině) za vzácný konflikt, ve kterém je pravda stoprocentně na jedné straně, a to ukrajinské,“ prohlásil podle ruské redakce BBC.

„Nyní, kvůli šíleným ambicím našeho führera (Putina) sedí v mém rodném Dnipru moji četní příbuzní, spolužáci a přátelé z dětství ve sklepích, kde se snaží přečkat ostřelování a nálety,“ řekl Kriger podle agentury Reuters. Prohlásil také, že Putin „si zaslouží popravu jako ostatní váleční zločinci, které norimberský tribunál odsoudil k oběšení“.

Stíhání odpůrců války

Volám, abys věděla, že je otec mrtvý, oznámil jí ruský voják. Ukrajinské rodiny pátrají po svých příbuzných

Číst článek

Kriger potvrdil, že nesnáší „tajné“ a Putina, a zapřisáhl se, že pokud se někdy zřekne svých názorů, bude to znamenat, že se on osobně nebo jeho nejbližší ocitli v ohrožení. Na závěr ukrajinsky popřál Ukrajině vítězství ve válce.

Soudce několikrát vystoupení obžalovaného přerušil napomenutím, že neřeční na demonstraci.

Krigerův případ je nejnovější v řadě soudních procesů proti odpůrcům války. Podle ruského serveru OVD-Info úřady trestně stíhají více než 500 lidí za protiválečné protesty. Kriger pomáhal organizovat demonstrace na podporu Ukrajiny od roku 2014. Demonstroval také na podporu uvězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného a dalších odpůrců Kremlu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme