Polsko oslavilo vstup do Evropské unie. Výročí si ve Varšavě připomněli hudbou, divadlem i jídlem

Jídlo z pěti zemí, koncerty i pouliční divadlo. Ve Varšavě v pondělí oslavili 19. výročí vstupu do Evropské unie, do které Polsko vstoupilo společně s Českou republikou. Poláci si ho připomněli hudbou, divadlem i jídlem. To vše pod širým nebem. A počasí oslavám přálo.

Od stálé zpravodajky Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cirkusový soubor a jeho entrée

Oslavy vstupu Polska do Evropské unie | Foto: Kateřina Havlíková | Zdroj: Český rozhlas

Krakowskie Przedmieście se stalo víkendovou pěší zónou už na začátku jara. Ale teď – nejen že je pondělí, ale taky se třída proměnila v jedno velké pódium. Hostí totiž oslavy 19. výročí vstupu Polska do Evropské unie. Je tu pouliční divadlo, ale taky koncerty. Ve stínu stromů například hraje formace Brass Federacja složená z různých trubek a bubnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Kateřiny Havlíkové

„Máme trubky, pozoun, suzafon, bicí. Hrajeme vlastní skladby, ale i covery – hity polské i světové. A hrajeme tu k oslavám vstupu Polska do Evropské unie. Jak nám už tradice velí,“ popisuje Radiožurnálu Piotr Wróbel z kapely, která se celé odpoledne přesouvá na různá místa třídy Krakowskie Przedmieście.

Kromě koncertů je tu také pouliční divadlo. Lidi tu vytvořili takový kroužek kolem souboru. Jeho členové jsou převlečení za srdcové kluky a královny, za šašky. Někteří jsou na chůdách. Jedna dívka je na monocyklu. Jeden šašek si bere z davu dobrovolníky a velí jim, aby si stoupli za něj, ale vždy, když se k nim otočí čelem, jsem před ním.

Jak vysvětluje principál, je to soubor Cirk Mosaik. A jeho členové se starají prý o radost, úsměv a doufají, že budou lidé nadšení. Hlavní program se soustředí u hotelu Bristol u Královského paláce.

Středem oslav je prostranství kolem hotelu Bristol. V jeho prostorách jsme se sešli s Andrzejem Matusiakem ředitelem Stołecznej Estrady – instituce, která oslavy pořádá „Evropský piknik je oslava toho, že Polsko vstoupilo do Evropské unie,“ vypráví.

Mezi pěšími procházeli i členové různých tanečních souborů | Foto: Kateřina Havlíková | Zdroj: Český rozhlas

„Pořádáme ho už několik let, abychom připomínali výročí. Ale abychom taky místním zdarma nabídli dobrou zábavu. To je v současnosti hodně důležité. Lidé musí dostat možnost užít si město jinak. Dnes tu nejezdí autobusy, není tu dopravní ruch. Město je jiné než ve všední dny. Nabízí lidem koncerty, pouliční zábavu, ale i gastronomický zážitek,“ doplnil.

Jídlo z celého světa

U parku nedaleko hotelu Bristol jsou takové černé stánky s jídlem.

„Máme tady čtyři, no vlastně pět jídel. Polsko reprezentuje staropolský žurek, za španělskou kuchyni tu máme paellu, maďarská kuchyně je lečo. Kdo chce ochutnat Řecko, pro toho tu máme plaki gigantes – to je taková směs fazolek a rajčat. Za Itálii tu máme středomořské penne s rajčátky pelati a olivami,“ říká šéfkuchař, který stojí u obrovské pánve rozdělené na tři díly. Vaří se v ní tři různá jídla.

U stánků s jídlem se tvoří dlouhé fronty. A pak několik metrů od stánku je dlouhý stůl, u kterého si sedají ti, co už svou porci dostali.

U stolu stojí ve skupince dvě ženy a jeden muž, kteří si zrovna pochutnávají na žurku. „Je to moc dobré, asi tedy vařené na zákvasu z lahve, protože je to hodně kyselá. Ale jinak lahodná. Je v ní hodně masa,“ chválí muž ze skupinky.

U stánků s jídlem byl desítky metrů dlouhý stůl pro ty, kteří už dostali svou porci | Foto: Kateřina Havlíková | Zdroj: Český rozhlas

„Jím bretaňské fazole. Zrovna je dovařili. A jsou moc dobré. A pak tu mám takovou rýžovou směs se zeleninou,“ popisuje starší pán u stolu. Na talířku má paellu.

V parku na plácku Herberta Hooveru je otevřená škola tance, kde se zrovna kdokoliv může přiučit irským tancům. Z místa o kus dál směrem ke Královskému paláci se zase ozývají francouzské šansony.

Na hlavním pódiu po celou dobu oslav pak vystupují různí interpreti – nejen ti polští, ale i zahraničí. Z České republiky ale žádní nepřijeli. Proto se do zpěvu Škoda lásky pustila polská kapela, zpívající a hrající tyrolské písničky.

Polsko vstoupilo do Evropské unie v roce 2004 – společně s Českou republikou a dalšími osmi státy.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme