Odstraňování squatů a stanových měst v Paříži pokračuje. Policie vyklidila největší squat ve Francii

Francouzské četnictvo ve středu ráno vyklidilo největší squat v zemi. V opuštěném sídle firmy ve Vitry-sur-Seine na jižním předměstí Paříže žilo na 450 lidí. Podle humanitárních organizací většina z nich měla povolení k pobytu v pořádku. Agentura AFP razii spojuje s přípravami Paříže na letní olympijské hry, které metropole hostí od 26. července.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pondělní hrozbu reagovaly úřady ve Francii, Velké Británii i Španělsku posílením bezpečnosti v okolí stadionů

Do vyklizení squatu se zapojilo asi 250 příslušníků pořádkových sil (ilustrační foto) | Zdroj: AFP / Profimedia

O vyklizení squatu se spekulovalo již několik dní, na příchod četnictva v brzkých ranních hodinách čekalo už jen asi 300 obyvatel provizorních ubikací. Lidé s ustaraným výrazem a kufry v ruce odcházeli kolem 8.00, popsala situaci AFP.

Většina z nich v opuštěných kancelářích bydlela několik měsíců, zatímco čekala na přidělení sociálního bydlení. Na běžné nájemní byty tito lidé nedosáhli.

Ve squatu podle deníku Libération bydleli pracující migranti i děti školou povinné.

Do akce se zapojilo asi 250 příslušníků pořádkových sil, uvedla prefektura departementu Val-de-Marne. Budovu nedávno koupila státní agentura pro správu pozemků, která má na starost rozvoj bytového fondu v regionu Ile-de-France. Stavbu chce zrekonstruovat a opět využívat, píše Le Parisien.

Schovává Paříž kvůli olympiádě chudobu? Francie čelí obvinění, že z města úmyslně odsouvá migranty

Číst článek

Podle asociace United migrants, která v lokalitě dlouhodobě působí, má 80 procent obyvatel squatu doklady k pobytu ve Francii v pořádku.

Skupina Revers de la médaille (Druhá strana mince), která sdružuje organizace pomáhající lidem v těžké životní situaci, už několik měsíců upozorňuje na stupňující se tempo vyklízení squatů a stanových městeček s blížící se olympiádou.

Nájemníci squatu deníku Le Parisien popsali koloběh boje s úřady: squat, vystěhování, hotel, ulice. Vždy, když si lidé v nouzi najdou střechu nad hlavou, tak je úřady dříve či později vystěhují s příslibem sociálního bydlení.

Dočasně je ubytují v hotelech, které ale musí po pár dnech opustit a opět se ocitnou na ulici. Pak začíná hledání nového provizorního bydlení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme