Kazašské ministerstvo zdravotnictví odmítlo informaci o obětech. Podle médii zahynulo 164 lidí

V kazachstánském největším městě Almaty v noci na neděli pokračovaly střety s demonstranty. Tisková služba prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva uvedla, že policie zadržela od začátku protestů téměř 6000 lidí, mezi nimi mnoho cizinců. Podle kazachstánských a ruských médií v neděli oznámilo místní ministerstvo zdravotnictví, že při nepokojích přišlo o život 164 lidí. Ministerstvo večer ale uvedlo, že žádný údaj oficiálně nezveřejnilo.

Aktualizováno Nur-Sultan (Aktualizováno: 20:25 9. 1. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pátek dal kazašský prezident bezpečnostním složkám povolení střílet bez varování. Ilustrační foto

V pátek dal kazašský prezident bezpečnostním složkám povolení střílet bez varování. Ilustrační foto | Foto: Turar Kazangapov | Zdroj: Reuters

Podle místních médií pokračovaly v sobotu večer střety na jednom z předměstí Almaty, tamní místostarosta řekl, že na některých místech přetrvává ozbrojený odpor.

Nepokoje v Kazachstánu mají zatím 44 obětí. Zatčeno bylo kvůli protestům 4400 lidí

Číst článek

„Demonstranti stále kladou ozbrojený odpor. Je to stabilizované, ale občas propukne divoký odpor,“ řekl jedné z místních televizí místostarosta Almaty Jeržan Babakumarov. Ruská televize Mir-24 v neděli uvedla, že noc v Almaty byla poměrně klidná, v různých částech města sice bylo slyšet střelbu, zdálo se však, že jde jen o varovné výstřely.

Místní aerolinky v neděli v Kazachstánu zrušily více než polovinu plánovaných vnitrostátních spojů, zejména kvůli situaci v Almaty.

V Almaty stejně jako ve zbytku země stále platí zákaz nočního vycházení, na jeho začátek upozorňuje siréna. Poté ulice znatelně utichnou a neprojíždějí jimi v podstatě žádná auta, popisuje Mir-24.

Problémy se zásobováním

Podle reportérů stanice je nyní v Almaty největší problém s dodávkami potravin a úřady se snaží zajistit zejména zásobování malých obchodů a večerek. Někde je po několikadenním výpadku možné platit kartou a brzy by se měla otevřít tržiště.

Lékárny fungují v omezeném režimu, podle televize mají zásoby léčiv na měsíc a některé i na delší dobu. „Místní úřady žádají obyvatele, aby byli opatrní, řídili se všemi bezpečnostními opatřeními a plnili požadavky armády,“ uvedl Mir-24.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že při demonstracích vznikla škoda v přepočtu za 4,28 miliardy korun. Demonstranti podle úřadu vyplenili přes 100 obchodů a bank a zničili přes 400 vozidel.

„Situace je dnes stabilizovaná ve všech regionech země,“ uvedl nicméně ministr vnitra Erlan Turgumbajev. Zároveň dodal, že „pokračuje protiteroristická operace k obnovení pořádku v zemi“.

Desítky mrtvých

Nepokoje, které tento týden zachvátily Kazachstán, jsou označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími.

Kazachstánská a ruská média s odkazem na kazachstánské ministerstvo zdravotnictví v neděli informovala, že během nepokojů zemřelo 164 lidí a dalších 2265 utrpělo zranění. Ministerstvo zdravotnictví ale v neděli večer uvedlo, že žádný údaj oficiálně nezveřejnilo, napsala agentura Interfax.

Vypjatá situace nastala především v největším kazachstánském městě Almaty, kde demonstranti zaútočili na vládní budovy, rabovali obchody a zapalovali auta. Bezpečnostní složky demonstrace krvavě potlačily. Podle ministerstva zdravotnictví jen v Almaty zahynulo 103 lidí. Úřady již dříve uvedly, že mrtví jsou i mezi policisty.

Novináři v Kazachstánu čelí zatýkání i hrozbě vězení. Režim se snaží pokrývání protestů co nejvíc omezit

Číst článek

Při nepokojích také přišly o život nejméně tři děti ve věku čtyři, 11 a 15 let, oznámila kazachstánská dětská ombudsmanka.

V pátek dal kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev bezpečnostním složkám povolení střílet bez varování. K odvolání rozkazu prezidenta vyzvala v pátek americká organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Příkaz podle ní porušuje mezinárodní právo a právo na život.

Protesty v Kazachstánu, které následně přerostly v násilnosti, začaly minulou neděli ve městě Žanaozen. Vláda totiž zrušila cenový strop na zkapalněný ropný plyn LPG a ceny se pak zdvojnásobily.

Rodina bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajevova měla ve středu podle dostupných informací opustit zemi, a to v pěti soukromých letadlech. Podle zdroje z velmi širokého příbuzenstva zamířila do Moskvy.

kah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme