Prokurátoři k vraždě Kuciaka a Kušnírové: střílel zřejmě voják Marček, jisté pochybnosti přetrvávají

Vrahem slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové byl patrně jeden z obviněných Miroslav Marček, který se k činu během vyšetřování přiznal a jehož kriminalisté původně označovali jen za řidiče. Vyplývá to z pondělního prohlášení dvou elitních prokurátorů, kteří dohlížejí na vyšetřování loňské dvojnásobné vraždy. Prokuratura očekává, že obžaloby padnou do listopadu.

AUDIO Bratislava (Aktualizováno: 13:00 19. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé původně za střelce považovali jiného obviněného, Tomáše Szabóa. Jeden z prokurátorů, kteří si nepřáli zveřejnit svá jména či obličeje, v pondělí uvedl, že ohledně vraždy ještě přetrvávají jisté pochybnosti. Zbraň se podle něj zatím nenašla: „Máme hlaveň, víme, kdo ji upravil, samotnou zbraň ale nemáme.“ 

Kdo bude lepším patronem novinářů než ten, co má v sobě patronu, psal o Kuciakovi obviněný Kočner

Číst článek

V případu vraždy Kuciaka a Kušnírové policie již dříve obvinila dohromady pět osob. Mezi nimi je i kontroverzní podnikatel Marian Kočner, který si podle vyšetřovatelů vraždu Kuciaka objednal. Dalšími jsou Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó. Podle prokuratury zatím nejsou důkazy pro obvinění dalších osob.

Konec vyšetřování případu vraždy, která loni vyústila v mohutné protivládní demonstrace a k demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica, prokuratura očekává letos na podzim. Následně by měla být podána obžaloba.

‚Zákon znají‘

Prokurátoři v pondělí bez dalších podrobností uvedli, že trestných činů se dopustilo také několik představitelů státních orgánů, kteří komunikovali s Kočnerem. „Jde o obsah, nikoliv o to, že komunikovali,“ uvedl jeden z nich s tím, že konverzace získali legálním způsobem. 

Záhy vyzval tyto osoby, aby na policii komunikaci s Kočnerem vysvětlily. Dotyční podle něj znají trestní zákon dost dobře na to, aby věděli, co a jak porušili. „Nemluvíme o medializované komunikaci, máme svoji a neporovnáváme ji,“ dodal. Později prokurátoři uvedli, že pracují s více než tisícovkou Kočnerových zpráv. Nikdo podle nich nemohl vědět, co se s jeho telefonem bude dít. Je tak nepravděpodobné, že by někdo zprávy nastražil.

Jeden z prokurátorů také potvrdil, že lustrovaní byli v minulosti nejen novináři, ale také prokurátoři. To, kolik a kdo nechal prokurátory lustrovat, nechtěli komentovat. „Dobře víte, že v lednu došlo k omezení počtu členů vyšetřovacího týmu. Důvodem byly úniky informací k lidem, kteří o nich vědět neměli. Nepochybuji o tom, že jedním z důvodů je i únik informací k Norbertovi B.,“ uvedl.

Norbert Bödör měl mít podle prokuratury informace o tom, že se plánuje jeho zadržení. Na policii syn vlivného nitranského oligarchy přišel sám a přiznal, že měl informace dopředu.

Zesměšňování i další vraždy

V minulém týdnu slovenský Denník N zveřejnil přepis komunikace mezi Kočnerem a jeho spolupracovnicí Alenou Zsuzsovou, který nyní slouží jako jeden z důkazů u soudu. Prostřednictvím aplikace Threema si vyměňovali zprávy, ve kterých se vysmívali vyšetřovacím teoriím a zesměšňovali památku obou obětí.

Slovenská média již letos v dubnu informovala, že k vraždě Kuciaka a Kušnírové se přiznal bývalý voják a Szabóův bratranec Marček. Policie následně provedla také rekonstrukci vraždy, která se stala v domě dvojice ve vesnici Veľká Mača nedaleko Trnavy.

Kočnerův plán B: Fica měl u moci podržet Kotleba výměnou za to, že jeho stranu soud nezakáže

Číst článek

Někteří z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové jsou obviněni také v případech dalších dvou vražd, a to podnikatele Petera Molnára a dále bývalého primátora jihoslovenského města Hurbanovo Lászlóa Basternáka. Čtyři z pěti obviněných z Kuciakovy vraždy čelí také obvinění z přípravy vražd bývalého ministra vnitra a spravedlnosti a nynějšího advokáta Daniela Lipšice a prokurátorů Petera Šufliarského a Maroše Žilinky.

„Jde o nejméně čtyři dokonané vraždy a přípravy nejméně dalších tří vražd. Jde o případ, který je v dějinách slovenské kriminalistiky výjimečný. Jen shodou náhod nedošlo (k připravovaným vraždám),“ uvedl prokurátor speciální prokuratury, která se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy. 

Prokurátoři také obhajovali postup policie, která loni odebrala české investigativní novinářce Pavle Holcové mobilní telefon v rámci vyšetřování Kuciakovy vraždy. „Postup orgánů činných v trestním řízení byl plně legitimní a v souladu s právními předpisy. To potvrdil (slovenský) ústavní soud, který odmítl ústavní stížnost (Holcové) jako zjevně neopodstatněnou,“ řekl prokurátor. Po kritice postupu kriminalistů vůči Holcové jí byl telefon podle prokuratury vrácen, aniž s ním bylo manipulováno.

Kuciak psal také o Kočnerových aktivitách. S Holcovou zase spolupracoval na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku. Mimo vraždu novináře a jeho partnerky se z případu vyvinulo dalších 20 kauz a další budou pravděpodobně následovat.

dp, pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme