Čínská populace dosáhne vrcholu v roce 2029, uvádí studie. Zemi hrozí ekonomické problémy

Růst populace Číny dosáhne svého vrcholu v roce 2029 na hodnotě 1,44 miliardy obyvatel. Poté nastane „nezastavitelný“ pád, uvádí čerstvá studie vypracovaná pro čínskou vládu místní akademií společenských věd (CASS). Autoři varují před nepříznivými dopady očekávaného demografického vývoje.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chuejové jsou jednou z 56 etnických skupin Číny a zároveň i jednou z nejpočetnějších. Na snímku skupina chuejských mužů v Jin-čchuanu, hlavním městě Chuejské autonomní oblasti Ning-sia.

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle aktuálního odhadu OSN žije v Číně 1,41 miliardy lidí, napsala zpravodajská společnost BBC.

Číňané nejspíš budou moci mít libovolný počet dětí. Nový občanský zákoník neudává žádné limity

Číst článek

Studie CASS uvádí, že země musí přijmout opatření, díky nimž by se dokázala vypořádat se stárnutím populace a poklesem počtu obyvatel v produktivním věku. Tyto faktory by údajně mohly přinést „velmi nepříznivé společenské a ekonomické důsledky“.

Ve snaze zvrátit stárnutí populace a vyrovnat její vývoj Čína v roce 2015 ukončila takzvanou politiku jednoho dítěte, kterou uzákonila v roce 1979, aby zamezila velkému nárůstu obyvatelstva.

Nyní mají čínské páry povoleno mít dvě děti, nicméně porodnost v zemi byla v roce 2017 stále nízká kvůli nedostatku žen a předpokládá se, že by měla nadále klesat, upozorňuje agentura Reuters.

Příliš důchodců

V nejpočetnější zemi světa se ale podle všeho schyluje k úplnému zrušení omezení porodnosti. Čína chystá nový občanský zákoník, který by měl parlament schvalovat příští rok. Podle právního deníku Ťien-čcha ž'-pao se dokument nezmiňuje o tom, zda a kolik by Číňané měli mít dětí. 

Opuštění politiky jednoho dítěte by mělo vést k vyváženější populaci až v delším časovém horizontu. Krátkodobě znamená spíše komplikaci, protože způsobuje nárůst ekonomicky závislých obyvatel, zejména důchodců. Podle studie CASS nyní velikost pracovní síly v zemi stagnuje.

Nový výzkum naznačuje, že do roku 2050 počet obyvatel Číny klesne na 1,36 miliardy a za dalších 15 let by se mohl propadnout až na 1,17 miliardy lidí, pakliže porodnost zůstane nízká. Podle dřívějších odhadů by do roku 2035 měl počet čínských důchodců narůst na 400 milionů ze současných 240, píše BBC.

jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme