Muž se u soudu přiznal, že šířil video teroristy z Christchurche. Vymyslel k němu zaměřovací kříž

Podnikatel z novozélandského Christchurche před soudem přiznal svoji vinu z šíření videa, na kterém terorista Brenton Tarrant vysílal svůj útok na muslimské mešity, při němž zavraždil 50 lidí. Za distribuci videa podnikateli hrozí až 14 let vězení, informoval server AP News.

Christchurch (Nový Zéland) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V novozélandském městě Christchurch se tisíce lidí zúčastnily tryzny za oběti nedávného teroristického útoku na dvě mešity, při nichž zahynulo 50 osob

V novozélandském městě Christchurch se tisíce lidí zúčastnily tryzny za oběti nedávného teroristického útoku na dvě mešity, při nichž zahynulo 50 osob | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Podle žalobců 44letý Philipa Arps vymyslel, aby se k videu připojil zaměřovací nitkový kříž a počítadlo zastřelených obětí. Poté měl instruovat 30 svých spolupracovníků, aby toto video šířili internetem. Ke svému činu se přiznal, napsal server AP News.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

Za nelegální šíření přímého přenosu teroristického útoku je na Novém Zélandu obviněno celkem šest lidí. Kromě Arpse čelí obvinění například osmnáctiletý podezřelý, který sdílel video a snímek z vyvražděné mešity, k němuž napsal „úkol splněn“.

Video natáčel ze své helmy přímo terorista Tarrant a živě ho vysílal přes facebook. Záběry se technologickým společnostem nepodařilo z internetu odstranit, protože se začaly rychle šířit a množit. Novozélandské úřady přitom zhlédnutí či jakoukoliv distribuci zakázaly.

Premiérka Jacinda Ardernová prohlásila, že střelec bezprecedentně využil sociální sítě k šíření terorismu a nenávisti.

Terorismus a sítě

Tento týden Ardernová společně s francouzským prezidentem Macronem uspořádala schůzku v Elysejském paláci, na níž v květnu budou politici i odborníci řešit, jak zabránit organizování a podporování teroristických útoků na sociálních sítích.

Jednání by se měli zúčastnit i zástupci předních internetových společností jako je Facebook či Google. Právě Facebook byl v souvislosti s teroristickým útokem v Christchurchi kritizován.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg posléze vyzval vlády a regulační úřady v jednotlivých zemích, aby samy více kontrolovaly nebezpečný obsah na internetu. Facebook by podle něj neměl samostatně rozhodovat o projevech svých uživatelů.

Evropská komise například již loni v září zavedla nová pravidla, podle nichž musí internetové společnosti do hodiny od výzvy úřadů odstranit z webu materiál s teroristickým obsahem.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme